Lapkričio 27 dieną Kaune, Vienybės aikštėje prie Karo muziejaus, įvyko pilietinis mitingas ,,Teisingumas Lietuvos respublikoje”. Tai jau šeštas šiais metais Kaune vykęs stambus pilietinis mitingas, kurį organizavo judėjimas ,,Drąsiaus kelias“, judėjimas ,,Vytis”, Visuomeninė piliečių sąjunga. Tautos ateities forumas, Kauno Jungtinis demokratinis judėjimas, Gausių šeimų bendrija, Radviliškio Jungtinis demokratinis judėjimas, nukentėjusių nuo teisėsaugos asmenų organizacija ,,Desperacija“. Mitingas prasidėjo 12 valandą ir truko virš valandos, jame dalyvavo apie 500 žmonių. Buvo regima daug Lietuvos ir įvairių pilietinių judėjimų vėliavų, daug plakatų, šių metų balandžio mėnesį nužudyto kovotojo su pedofilija Drąsiaus Kedžio portretai.
Mitingo pradžioje kalbėjo Kovo 11-osios Akto signatarė, teisininkė Rūta Gajauskaite: ,,Padėtis Lietuvoje sudėtinga, o kai kurie valdžios šulų darbas apgailėtinas – jie dirba aplaidžiai arba tiesiog užsiima sabotažu. Pastarieji prokurorų veiksmai mįslingi – dėl Drąsiaus Kedžio mirties aplinkybių tyrimo kreiptasi į Švediją. Kodėl į Švediją, o ne į Vokietiją, kurios ekspertai iškart nustatė, kad Drąsiaus kūne rasta net 9 skirtingų psichotropinių medžiagų pėdsakų? Prisiminkime, kaip Švedija 1945 metais pasielgė su mūsų pabėgėliais, valtelėmis bėgusiais nuo ,,komunistinio rojaus“. Tada švedai grąžino mūsų bėglius tiesiai enkavedistams į rankas. O šių metų gegužės mėnesį Švedijos ministrė atvyko į Lietuvą padėti rengti gėjų parado. Tad kodėl nauja D.Kedžio ekspertizė patikėta švedams? Gal dėl to, kad tam tikrų Lietuvos veikėjų ryšiai su švedų ekspertais artimi.
Visas Kauno pedofilijos bylos tyrimas tiesiog apgailėtinas, prokurorų atsainiai tiriama ir vilkinama byla buvo pasmerkta. Tačiau toks prokurorų darbas nebuvo tinkamai įvertintas. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovo S.Šedbaro abejingas požiūris į teisėsaugoje vykstančius grėsmingus procesus iškelia tam tikrus klausimus. Gal kai kuriems politikams paranku, kad prokuratūroje klesti betvarkė?
Skandalingai pagarsėjęs buvęs generalinis prokuroras A.Valantinas vietoje to, kad sėstų į kaliuzę, apdovanotas teisėjo mantija. O iš Neringos Venckienės teisėjos mantiją rengiamasi atimti, nes ji neįtiko klanams.
Tokia padėtis, kai abejingiesiems stebint, susidorojama su sąžiningais pareigūnais, netoleruotina. Mes, buvę signatarai, disidentai, žmogaus teisių gynėjai, netylėsime – reikalaujame spręsti klausimą dėl S.Šedbaro pasalinimo iš pareigų. Kelsime klausimus ir dėl kitų atsakingas pareigas užimančių pareigūnų atsakomybės“.
Į tribūną išėjęs kunigas Jonas Varkala sakė: „Susirinkome į mitingą, mūsų nedaug, bet mes turime daug ryžto ir nesame bejėgiški. Šiandien iškyla daug klausimų – štai, kad ir toks: ar turime Lietuvoje Seimą? Lyg ir turime, bet juo pasitiki tik apie 20 procentų krašto piliečių. O teisėtvarka mus sužeidžia begėdiškumu, ji silpna, kai susiduria su stambiais ,,rykliais“, ir stipri, kai jos taikiniu tampa paprasti žmonės.
Kelios ydos labai trukdo Lietuvai – tai godumas, abejingumas ir dar iškrypimai, kurie taip sužeidė mūsų kraštą. Kovos su iškrypimais, su neteisybe simbolis – Drąsius Kedys, jis vienas išėjo į kovą prieš tą prievartą. Kaip Drąsius išėjo vienas prieš daugelį, taip ir mes dabar išeiname į kovą prieš daugelį – prieš tuos klastingus klanus.
Mums reikia išsivaduoti iš stabų, iš to melo voratinklio. Kai kam mūsų Konstitucija – tai stabas. Jie sako, kad Konstitucija šventa, bet, pagal Konstituciją, mūsų vaikai ir anūkai, pabėgę į užsienį nuo skurdo, nuo neteisybės, jau gali tapti nebe piliečiais.
Negerovių daug, bet viltis yra – galėsime atkurti Lietuvą, laimėję rinkimus. Kol kas turime veikti aktyviai, ginti kraštą nuo klanų per protestus, per pilietinio nepaklusnumo akcijas. Reikia gelbėti valstybę nuo tų jėgų, kurios apraizgė ją iškrypimo ir gobšumo pančiais“.
Moterų Lygos vadovė prof.O.Voveriene teigė: „Susirinkome į mitingą istorinėje Vienybės aikštėje, ir demonstruojame tautos vienybę. Jau 20 metų einame Lietuvos nepriklausomybės keliu, kuriame laisvė susijusi su nelaisve. Į Lietuvą iš Prancūzijos dažnai atvykstanti istorikė ir politologė Fransuaza Tom daug kartų kalbėjo, kad galime sukurti stiprią ir teisingą valstybę, jei ištrūksime iš komunistinės nomenklatūros gniaužtų.
Ko reikia, kad apsivalytume, kad sukurtume stiprią valstybę? Visų pirma – teisingos teisėtvarkos. Kaip matome, teisingumas pas mus šlubuoja. Labai gerai, kad telkiatės į šitą idealistinį sąjūdį, gerai, kad nesusidedate su abejotinomis, bolševikinėmis profsąjungomis.
Artėja 2011 metai, nuo Naujųjų metų gal pagaliau bus grąžintos sumažintos pensijos, atstatytas socialinis teisingumas. Valdžia sako, kad nėra pinigų pensijoms kelti, bet kažkodėl yra pinigų didžiulėms valdininkų algos, priedams prie algų ir premijoms mokėti, yra pinigų prabangiems valdžios įstaigų ir rezidencijų remontams.
Turime ginti ir savo kalbą: naikinti užsienietiškus užrašus prie restoranų ir visokių firmų, globoti ir puoselėti lietuvišką raštą“.
„Drąsiaus kelio“ judėjimo valdybos narė, teisininkė Irena Malinauskiene sakė: „Kas yra teisingumas ir ar turime teisingumą Lietuvoje? Teisingumas – tai ne popierinių įstatymų dėsniai, tai dorovės dalykas. Tokia įvairių įstatymų gausa nesukūrė teisingumo mūsų krašte. Žmonės kartais ieško gėrio kažkur aplinkui, bet gėris randasi mūsų širdyse. Kai žmogus veikia tik pagal įstatymo raidę, bet pažeidžia teisingumo dvasią, tada ir prasideda nuosmukis. Juk pagal įstatymus kadaise mūsų tautiečiai buvo tremiami į Sibirą, neužmirškime to. Tik atstatę tikrą teisingumą, atkursime stiprią ir tešinę valstybę“.
Vėliau kalbėjęs Seimo narys Saulius Stoma teigė: „Nuo laisvos valstybės atkūrimo praėjo jau 20 metų. Bet ar tikrai esame laisvi? Prikurta daug įstaigų, daugybė įstatymų, bet trūksta nuoširdumo, trūksta tikrų vertybių. Valstybę ištinka erozija, kai joje paminamas teisingumas. Štai N.Venckienei ketinama kelti baudžiamąją bylą. O ką ji tokio pasakė? N.Venckiene po teismo posėdžio Panevėžyje teigė: ,,Čia ne pabaiga, praeis keli metai ir viskas paaiškės. Tegu jie nemano, kad viskas užgesinta. Patys būdami kyšininkai, verteivos, jie dar primeta savo valią kitiems“. Ar čia blogi žodžiai, ar čia neteisybė? Tikriausiai daugelis iš jūsų po tais žodžiais pasirašytų. Šv.Augustinas kadaise juk sakė: „Valstybė be teisingumo yra banditų gauja“. Kviečiu kilti į kovą už tikrai laisvos valstybės atkūrimą, kurioje teisingumas būtų atstatytas, o žmogus būtų gerbiamas“.
Mitinge kalbėjo ir Kauno JDJ vadovė R.Zabielienė, Seimo narė A.Stancikienė ir dar keli pilietinių judėjimų atstovai.