Eglė Kusaitė ir jos teta Irena Jeleniauskaitė pasidalino savo mintimis, nuogąstavimais ir naujienomis kovojant prieš korumpuotą teisėsaugą.
Irena Jeleniauskaitė: – Visas šitas naujas planas – atimti iš Eglutės telefoną, tada prašyti ją suimti- reikalingas tik tam, kad vėl jai galėtų leisti vaistus. Pažįstu savo Eglutę, žinau, kokia jos buvo atmintis iki visų šitų įvykių. O dabar? Nieko neatsimena, ką prieš minutę išgirdo. Dabar jau atsistato pamažu jos atmintis, tai vėl sugalvojo naują dozę pavaryti. Aš nebežinau, kas čia darosi.
Eglė Kusaitė: – Nesuprantami man mesti kaltinimai, neva aš kažkam rašiau kažkokias žinutes. Draugė Agnė (vardas pakeistas) yra man atrašiusi „nieko, pietauju“, nors aš jokios žinutės jai neišsiunčiau. Vadinasi, kažkas apsimetęs ir naudodamas mano numerį, išsiuntė Agnei žinutę. Žinau, kad galima dubliuoti numerius, galima susikurti internetinę paskyrą – taip daroma, pavyzdžiui, Vokietijoje. Daugiau žmonių man yra siuntę atsakymus į žinutes, kurių aš nesiunčiau, nes visiškai neturėjau pinigų sąskaitoje.
– O ar jūs nebandėte apeliuoti bylą „tiriantiems“ prokurorams, kad patikrintų šiuos visus faktus, kad galų gale patikrintų, ar tikrai Eglės sąskaitoje žinutės išsiuntimo metu bent jau buvo pinigų?
I. Jeleniauskaitė: – Aš gi specialiai ir saugojau Eglutę, ir nedaviau jai jokių pinigų, kad ji niekam nerašinėtų jokių žinučių. Visą laiką kontroliavau ir prižiūrėjau Eglę, nes ji man labai svarbi, ir aš nenoriu jos dar kartą prarasti. Ši nauja byla tai iš viso nesuprantama.
– Kokių veiksmų ėmėtės po bylą nagrinėjusio ir jau atstatydinto teisėjo Zenono Birštono „skrydžio“?
I. Jeleniauskaitė: – Visų pirma, pareiškėme ieškinį Vilniaus apygardos teismui, kad atlygintų žalą – buto nuoma Vilniuje Eglutei jau labai daug kainavo, o, va, teisėjas sau leidžia šitokiu būdu, gerdamas alkoholį, „nusiimti“ nuo bylos. Dėl teismo kaltės ta byla turės būti pradėta iš pradžių.
– Bet gi ji nepradėta nagrinėti iš pradžių. 2011-03-24 susirinko teisėjų kolegija ir tęsė bylą. Kas vyksta?
E.Kusaitė: – Nutartį skelbs 2011-03-28, pirmadienį, 9 val. Manau, kad turėtų ateiti žmonių. Aš labai dėkinga visiems, kurie ateina manęs palaikyti. Vis nesusitinku su aktyviausiai mane palaikančiais, jie neprieina, juos pamatau tik vėliau per televiziją.
Tą pačią dieną Rinktinės g. 7, Vilniaus miesto apylinkės prokuratūroje, man 14 val. numatę pareikšti įtarimus dėl tos žinutės prokurorui Lauciui, kurios aš nesiunčiau, nes aš sąskaitoje neturėjau pinigų.
– Buvo bandoma „iš šalies“ pakrauti tavo sąskaitą. Ar tu pinigus gavai?
E.Kusaitė: – Mano sąskaita tada nepasipildė, aš pasakojau ir tetai, ir mes abi gerai užfiksavome tą įvykį. Tada tik sustiprėjo įtarimas, kad kažkas naudojasi mano telefoninio numerio ir sąskaitos dublikatu.
I. Jeleniauskaitė: – Kaip sakiau, aš specialiai ribojau Eglės susirašinėjimą, kad ji nerašytų kam nereikia. Ji manęs klausė, ir aš esu tikra, kad tariamas žinutės išsiuntimas – tik dar viena provokacija.
-Ką, be pareikšto ieškinio Vilniaus apygardos teismui, dar nuveikėte?
I. Jeleniauskaitė: – Kadangi, kaip paaiškėjo, teisėjas Z.Birštonas sugebėjo 2011-03-23 bylą trijų teisėjų kolegijoje išnagrinėti būdamas tokiame stovyje, kokiame užfiksavo jūsų laikraštis, tai labai suabejojome teisėjos J.Damanskienės, nagrinėjančios Eglutės bylą, veiksmais. Ji turėjo pastebėti, kad teisėjas Z.Birštonas yra tokios neleistinos būklės. Tačiau ji kartu su šiuo teisėju priėmė nuosprendį. Todėl kreipėmės į generalinį prokurorą D.Valį, kad įvertintų J. Damanskienės veiksmus baudžiamosios teisės prasme.
Dėl šių visų veiksmų – ir dėl teisėjo Z.Birštono atvejo, ir dėl J. Damanskienės veiksmų, ir dėl to, jog pažeisdami proceso taisykles teisėjai lyg niekur nieko toliau nagrinėja Eglutės bylą, visam teismui yra pareikštas nušalinimas.
– Taip išeina, jog teismui, kuris turėtų pirmadienį nuspręsti dėl Eglutei taikytinų kardomųjų priemonių, yra pareikštas nušalinimas, ir dėl šio klausimo turi spręsti pirmiausia aukštesnis teismas, nes nebeliko subjektų, galinčių nagrinėti nušalinimo pareiškimą. Taigi neturėtų būti sprendžiamas ir prokuroro M.Dūdos prašymas dėl kardomosios priemonės sugriežtinimo.
E.Kusaitė: – Dėl prokuroro prašymo aš noriu pasakyti, jog jo prašymas grįstas prielaidomis. Su jo nurodytais asmenimis aš nebendravau, o su visais kitais žmonėmis man bendrauti ir draugauti neuždrausta. Todėl aš jokio pažeidimo nepadariau. Nesuprantama iš viso, kaip, ištyrus bylą, aš galiu trukdyti „tyrimui“? Byla jau perduota į teismą. Jo prašymas iš viso yra nesuvokiamas. Tačiau nepaisant to, kad byla privalo būti nagrinėjama iš pradžių, nepaisant to, jog visam teismui yra pareikštas nušalinimas, teisėjai skelbs nutartį Vilniuje, Gedimino pr. 40/1 esančiame Vilniaus apygardos teisme dėl kardomųjų priemonių man sugriežtinimo. Tegu ateina žmonės ir pamato, kad vyksta Lietuvoje.
– Eglė Kusaitė tapo naująja kankine Nepriklausomoje Lietuvoje. O gal tokio išsivalymo per absurdiškai sukurptą bylą reikėjo Lietuvai?
I.Jeleniauskaitė: – Susidaro įspūdis, jog reikėjo, kad atsiskleistų tikrasis mūsų teisėsaugos ir specialiųjų tarnybų veidas. Jūsų laikraštis daug prisidėjo prie šio „veido“ atskleidimo. Toks sutapimas, jog Z.Birštono girtumo užfiksavimas mums labai padėjo, nes mes galutinai pamatėme, kokia teisėjų kolegija paskirta nagrinėti Eglutės bylą, nes išryškėjo ir teisėjos J.Damanskienės veikla.
Mes tikrai nepasiduosime, kovosime, ir Eglutė ten atgal į kalėjimą negrįš, nes ją ten nori toliau kankinti ir žlugdyti. O jeigu ir pasodintų, Eglutė yra baigusi vidurinę mokyklą, ji stos studijuoti. Studijuos net ir „už grotų“, nes turi labai gerą galvą. Jie jos nesužlugdys kaip asmenybės.
E. Kusaitė: – Blogiausia jau praėjo. Dabar turi nugalėti tiesa.
-Dėkoju už pokalbį.
Kalbėjosi Kristina Apanavičiūtė