Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

Absurdiškų reformų cirkas tęsiasi

2017-10-26 11:03 | Nuomonių ringas | Komentarų (14)

sxc.hu nuotr.

Vytenis Paulauskas

Didžiule persvara laimėjus Seimo rinkimus, Valstiečių ir žaliųjų sąjungai labai sunkiai sekėsi sudaryti koaliciją su dar kokia nors politine grupuote tam, kad Seimo darbas būtų stabilesnis. Buvo norima sudaryti koaliciją su konservatoriais, tačiau pastarieji atsisakė, nenorėdami koalicijoje būti mažuma, kuri negali vienvaldiškai diktuoti sprendimų. Todėl teko lipdyti šiokią tokią koaliciją su rinkėjų atstumtais ir savo rinkiminiais rezultatais nusivylusiais socialdemokratais.

Tačiau nepraėjus nei metams ir ši nedarniai veikusi koalicija ėmė byrėti. Mat naujasis socialdemokratų lyderis G.Paluckas prisiminė socialdemokratines vertybes, nuo kurių ankstesnio so­cialdemokratų lyderio A.Butkevičiaus vedami socialdemokratai vis labiau tolo. Vis dėlto nelabai aišku, kokios tos socialdemokratų socialdemokratinės vertybės.

Kalbėdami per žiniasklaidos priemones apie tai, kokias, jų nuomone, klaidas padarė valstiečiai, socialdemokratų atstovai visų pirma pabrėžia tai, kad valstiečiai padarė klaidų, kovodami prieš alkoholį. Tad gal G.Paluckas ir jo bendražygiai galvoja, kad tikras socialdemokratas yra tas, kuris vienoje rankoje laiko raudoną rožę, o kitoje – alaus bam­balį?

Dar socialdemokratai sako, kad reikia mažinti maisto produktų kainas, mažinant pridėtinės vertės mokestį maisto kainoms. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo teisinga mažas pajamas gaunančių asmenų atžvilgiu. Vis dėlto šiais laikais yra labai didelė maisto prekių įvairovė, todėl net ir esant 21% pridėtinės vertės mokesčiui tas, kas neturi pakankamai pajamų, gali rasti pigaus maisto. Savo ruožtu, sumažinus PVM, būtų prarandama labai daug lėšų, surenkamų į valstybės biudžetą, kurios reikalingos paremti neturtinguosius, gerinti viešojo sektoriaus (švietimo, sveikatos apsaugos) teikiamų paslaugų kokybę. Tos viešojo sektoriaus paslaugos ypač reikalingos mažas pajamas gaunantiems asmenims.

Visai kitaip yra su pridėtinės vertės mokesčiu šildymui. Šiuo atveju vartotojas jokio pasi­rinkimo neturi. Todėl siekiant paremti mažas pajamas turinčius asmenis, racionalu šildymui taikyti mažesnį PVM.

Socialdemokratijos esmė yra su valdžios pagalba plėtoti viešąjį sektorių ir tos plėtros dėka gerinti žmonių gyvenimą, suteikiant jiems kokybiškas sveikatos apsaugos, švietimo paslaugas ir socialines garantijas. O įvairių verslo mokesčių mažinimas yra liberalų idėja, kurią įgyvendinus didėja visuomenės atskirtis ir skurdas.

Valstiečiai galvoja, kad jiems socialdemokratai net ir nelabai reikalingi, nes įgyvendinant liberalias idėjas jų požiūris daugeliu atvejų sutampa tiek su konservatoriais, tiek su liberalais, tiek su kitų Seimo frakcijų nuostatomis.

Vis dėlto ministras pirmininkas dėl savo užsispyrimo, nenoro būti pralaimėjusiuoju, gali pakišti koją pats sau. Mat, kai valstiečiai sumanė griauti miškų ūkį, naikinti urėdijas, jie sudarė sandėrį su konservatoriais, kad už Lietuvos miškininkystės žlugdymo palaikymą, valstiečiai paliks ankstesnį pridėtinės vertės mokesti šildymui. Tačiau S.Skvernelis konservatorius ap­gavo – nuo Naujųjų metų nori PVM šildymui didinti nuo 9 iki 15 %.

Konservatoriai ir jų lyderis G.Landsbergis, matydamas tokią akivaizdžią neteisybę, gali nepritarti sekančių metų valstybės biudžetui. O tai gali sukelti valdžios krizę. Tokia krizė konservatoriams gali būti netgi naudinga, nes reitinguose jie jau pavijo ar net pralenkė valstiečius. Todėl, jeigu dabar būtų rinkimai, tai konservatoriai pagal mandatų skaičių Seime netgi galėtų pasikeisti vietomis su valstiečiais, nes antrajame rinkimų ture niekas jau taip masiškai nebalsuotų už valstiečius, kurie nuvylė savo rinkėjus, nevykdydami priešrinki­minių pažadų.

Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga parodė, kad jis yra tik vieno klausimo – kovos su alkoholiu specialistas. Kovodamas su vaistais, vaistų gamintojais, jis panaudojo panašias priemones, kaip ir kovodamas su alkoholiu. A.Veryga aiškino, kad nėra jokio skirtumo tarp degtinės, vyno ir alaus, nes jų poveikis žmogaus organizmui vienodas, kadangi jų visų veiklioji medžiaga – alkoholis – ta pati. Dabar jis aiškina, kad ir visi vaistai, kurių veiklioji medžiaga ta pati, veikia vienodai, todėl

ligonis turi pirkti tuos vaistus, kurie yra pigiausi, o Vyriausybė tų vaistų, kurie yra brangesni, negu Vyriausybės nustatyta norma, visai nekompensuoja.

Vis dėlto ligoniai pastebi, kad vais­tai su ta pačia veikliąja medžiaga juos veikia nevienodai – vieni jiems tinka, o kitų orga­nizmas netoleruoja. A.Verygos nuomone, visa tai tėra tik moksliškai nepagrįsti ligonių išsi­galvojimai .

Politikai ir ekonomistai, aiškindami, kodėl Lietuvoje vaistų kainos yra didelės, sako, kad taip yra dėl to, jog Lietuvoje yra per maža rinka. Pasak jų, norint sumažinti vaistų kainas, reikia, kad būtų didesnė konkurencija. Vis dėlto toks problemos aiškinimas ir jos sprendimo būdas prieštarauja vienas kitam. Padidėjus konkurencijai, tą pačią rinką turės dalintis dar dau­giau ūkio subjektų, todėl jų sąnaudos dar labiau padidės ir kainos turėtų ne sumažėti, bet pa­didėti. Panašiai atsitiko su šildymo kainomis, kai į rinką, norint padidinti konkurenciją su vals­tybės monopolija, buvo įleisti privatūs šilumos gamintojai. Dėl to šildymo kainos ne sumažėjo, bet padidėjo.

Mažose parduotuvėse ar vaistinėse, nepriklausančiose didiesiems prekybos ar vais­tinių tinklams, kainos dažnai yra didesnės negu didelių prekybos tinklų parduotuvėse ir vaisti­nėse. Kur atsiranda tokie prekybos tinklai, ten smulkios parduotuvės ir vaistinės bankrutuoja.

Lietuvos politikai labai mėgsta pasiremti užsienio ekspertų patarimais, ką nors nu­kopijuoti nuo užsienio šalių. Todėl visai logiška, kad ir aukštosios mokyklos rektorius, didelis aukštojo mokslo reformos šalininkas, spėjama, nusiplagijavo ir savo disertaciją nuo užsienio šaltinių. Per visus nepriklausomybės metus Lietuvos švietimo ir mokslo ministrai nusirašinėjo visokias refor­mas nuo užsienio valstybių. Būtent todėl Lietuvos švietimas žlunga ir toliau žlugdomas, o jo ko­kybė vis labiau blogėja. Sveikatos apsaugos ministrai taip pat nusirašinėja reformas sveikatos apsaugos srityje. Todėl ir šioje srityje padėtis yra bloga.

Ministras pirmininkas S. Skvernelis su savo pilkąja kardinole Vyriausybės kanclere M. Dargužaite savo idėjas ir daromus sprendimus nusirašinėja iš laisvosios rinkos vadovėlių. Patys, be užsienio patarėjų patarimų, jie nesugeba net ir Lukiškių aikštės sutvarkyti. Todėl buvo pakviesti net keli žymūs užsienio ekspertai, kurie turėjo patarti, kokį paminklą statyti vietoje Lukiškių aikštėje kadaise stovėjusio Lenino paminklo. Visi ekspertai vienu balsu pareiškė, kad jokio paminklo – jokio „balvono“, statyti nereikia. Pasak jų, pats geriausias paminklas laisvės kovų kovotojams ar dar kažkam yra jokio paminklo nebuvimas. Mat, kai paminklo nėra, tai visi ginčijasi dėl to paminklo – vieni už vienokį, kiti už kitokį paminklą. Tokiu būdu vyksta begalinė diskusija ir tokiu būdu nuolat prisimenami tie, kam tas pa­minklas skirtas. O jeigu paminklas būtų pastatytas, tai visi ir tą paminklą, ir tuos, kam jis skirtas, pamirš. Štai tokią meninę instaliaciją sugalvojo užsienio ekspertai.

Vis dėlto politikai nesitenkina vien tik ginčais, žodinėmis instaliacijomis. Kai kuriais atvejais jie labai intensyviai dirba, atlikdami realius, materialius darbus. Vilniaus, Kauno ir Klaipė­dos merai intensyviai kerta medžius miestuose teigdami, jog tie lietuviški medžiai Lietuvai visai netinkami, nes jų šaknys dirba kenkėjišką darbą – ardo šaligatvius, kelius, požemines komunika­cijas. Todėl vietoje tų „kenkėjų“ bus pasodinti vakarietiški medžiai, kurių šaknys visai kitokios – jos netrukdo pažangių vakarietiškų reformų.

Kauno miesto meras V. Matijošaitis, pjaudamas medžius, energingai tvarko miestą. Jis nutarė sutvarkyti ir Ąžuolyną. Kažkokie specialistai jam patarė, kad Ąžuolyną reikia numelio­ruoti (nors Ąžuolynas yra ne kur nors pelkėse, bet ant kalno), ir daug gražiau, šiuolaikiškiau atrodytų, jeigu Ąžuolyne augtų ne ąžuolai, bet rododendrai.

Taigi, absurdiškų reformų cirkas tęsiasi. Matyt, toliau bus dar gražiau. Su įdomumu visą tą cirką stebėsime.

Komentarai

 

 

 
 1. Va kvietkauskis išlindo,tuoj konstitucija pasitelkė!Melioracijos nerušino…
  Merą Kauno pagyrė,paskiau ve nupezo…
  Nekas čia gaunas..

  Thumb up 0 Thumb down 3

 2. Gaila. kad Lietuvoj vyrauja gana neatsakinga visuomenė su savo rinkta valdžia. Kur ir pagal LR Konstituciją valstybę kuria Tauta. Tad Estijoj atsakingai tauta žiūrėdama į ką daro pasiekė, kad ten ir iš emigracijų gryžinėja. Pensijos ir atlyginimai žymiai didesni nei Lietuvoj…Kur nesugeba iš savo rinktų išsireikalaut, kad nors pagal LR Konstitucijos 46 str. pasiekt, kad valstybės valdymas tarnautų bendrai tautos gerovei. Čia regis svarbiau medžiai, nei? Kad kas jau 3 skursta. Nors neseniai regis dar tik kas 5 skurdo. Kažkokie kaip negailestingi sau.. Per menkniekius išsiardys ir…dar vaizduos kaip rimtas problemas.

  Thumb up 0 Thumb down 2

 3. Šiandien Lietuvoj per savivaldą dar vienas Kaunas likęs. Kur sėkmingai vystos ir į skandalus neįklampintas. Tad ir Kauną nors per medžius bando įklampint.. Kaip kitos savivaldybės kaip ir įklampintos..Tad kas svarbiau Lietuvoj, medžiai ar žmonės..? – Panašu svarbiau medžiai…bent kai kuriems.

  Thumb up 2 Thumb down 2

 4. Koks pilypas iš kanapių rašo,kitas komentuoja,cirkas daugiau nieko
  Visai kk apsijuoke

  Thumb up 3 Thumb down 2

 5. O numelioravus ą žuolai neišdžius? Kone kiekvienas runkelis žino kad ąžuolai natūraliai auga ant požeminių vandens gijų ir būtent todėl dažniausias juos renkasi perkūnas. Naikinami Lietuvos simboliai – Gedimino kalnas medžių iškirtimu, ir ąžuolynas numelioravimu ir trumpaamžių rododendrų sodinimu?

  Thumb up 2 Thumb down 2

 6. Gerbiamieji, Lietuvos valstybės valdyme viskas paprasta. Ką aiškiai nusako LR Konstitucijos įstatymai. Kur aiškiai viskas ir pasakyta. Kad Lietuvos valstybę kuria Tauta. Kuri kaip kurias -taip ir turi. Nors Konstitucijoj aiškiai pasakyta, kad pagal LR Konstitucijos 46 straipsny valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei. Tad Seime, kurį patys rinkos ir regis vengia už tai prisiimt atsakomybės ir išreikalaut jei kas net taip, tai gi ir iš tautos pusės nesimato…? Kad vieningai reikalautų iš Seimo, pačių rinkto, kur pagal įstatymus turi būt teikta vyriausybės siūlymai su Seimo pritarimu priimant, kad gerėtų Lietuvoje išgyvenimai daugumai. Ir ką nusako prieš minėtas Konstitucijos 46 straipsnis? Kur Seimas turi dirbt kaip viena komanda gerint padėtį Tautai, jie…Tarpusavy organizuojas komisijas tirt vieni kitus dėl įtakų, reiškia perima darbą nuo perteklinės teiėsaugos ir tai minusas Prezidentei kuri ir labiausia atsakinga už teisėsaugos darbo kokybę. – Ar NEATSIBODO patiems tas imitavimas? Per ką jei neseniai Lietuvoj skurdo kas 5, dabar jau kas 3? Ir jei toliau tęsiam taip -tai buriam ant savęs likusieji…

  Thumb up 2 Thumb down 3

 7. Prie ko čia PVM, jį padidinus ar sumažinus vis vien maisto kainos didės, nes tų maximų monopolininkų apetitas tik didėja, o valdžiažmogiai jų pažaboti tikrai nesugeba, nes ten tooookie pinigai, lygiai kaip ir su vaistais. O tokie kaip Vytenis man primena Šustauską ar tą ekonomistę, kurie tik šūkauti gali, o darbų jokių. Na tai pašūkaukim….

  Thumb up 7 Thumb down 1

 8. Ne socdemus ir ne konservatorius, o visą Lietuvą užgriuvo pamatinių vertybių ir jų suvokimo krizė. Jei taip toliau tęsis, greitai į seimą gal jau rinksime vakarykščius abiturientus ar net darželinukus?

  Thumb up 6 Thumb down 0

 9. Nusigyvenome mes patys, išrinkdami piemenis – diletantus. Iš kur toks kvailas įsitikinimas, kad neapsiplunksnavę viščiukai gali išmokyti mus gyventi? :(

  Thumb up 4 Thumb down 3

  • Jau tie nediletantai tai tikrai išmanė, per 27 metus savo kišenes prisipildė. Nori vėl juos atgal…..

   Thumb up 11 Thumb down 1

  • Jeigu net 3 iš 7 galvoja, kad piemenys ir pradinukai geriau išmano gyvenimą ir valstybės valdymą, tai jau tikrai pareina pilnas pypiecas… Čia jau baisiau negu kažkokia krizė. Čia jau visiškas nusmegenėjimo dugnas

   Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...