Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

A. Paulauskas: „Kaip naujovių baimė stabdo Lietuvos progresą“

2013-02-06 17:54 | Nuomonių ringas | Komentarų (18)

Artūras Paulauskas. KK nuotr.

Artėjant Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai kitą pusmetį, vis garsiau akcentuojami Lietuvos ir ES užsienio politikos prioritetiniai tikslai, vienas kurių yra energetinio saugumo stiprinimas. Šiuo klausimu diskutuojama jau nebe šalies, o europiniu lygmeniu, parodant, kad Lietuvos energetinis saugumas nėra vien pačios Lietuvos reikalas. Tačiau pačioje Lietuvoje situacija su energetika ir jos plėtra yra kiek kitokia. Panašu, kad energetinis Lietuvos saugumas rūpi tik valdžios atstovams.

Aplinka svarbiau už gerovę

Kad esame kietakakčiai ir sunkiai pasiduodame naujovėms, savo kailiu jau spėjome įsitikinti ne kartą. Energetinių projektų iniciatoriai kelią link projektų vystymo pradžios skinasi kaip per mūro sieną. Tas mūras – plynus laukus ir gryną orą saugantys piliečiai, kuriems asmeninės erdvės saugojimas rūpi labiau nei energetinė valstybės nepriklausomybė, plėtojamas šalies ūkis ar jų pašonėje kuriamos naujos darbo vietos. Prieštaraujančiai masei bet koks valstybinės reikšmės energetinis projektas kelia siaubą, o svarbiausias pasipriešinimo argumentas – baimė dėl gamtos arba tiesiog įgimtas noras su viskuo nesutikti.

Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Skalūnų dujų gavybos projektas, vos pradėjęs judėti ir piešti kiek labiau apčiuopiamą tolimesnės perspektyvos vaizdą, buvo užgožtas gandais paremtų ar tiesiog principinių prieštaravimų. Susirūpinusiais veidais ieškoma teisybės, įrodinėjama nepradėtų kasinėjimų sukelta žala gamtai ir į paskutinę vietą nustumti privalumai, kuriuos patirtų tiek gyvenantieji šalia žvalgomų plotų, tiek valstybė. Sukilėliai imasi bet kokio protesto prieš invaziją į jų žemes, o skalūnų dujų šalininkus pasiruošę užmėtyti akmenimis. Apie plėtojamą valstybės ūkį bei savarankiškumą čia niekas negalvoja.

Kenkiame patys sau

Pamažu susitraukiančios ekonomikos veikiami geriau išleidžiame savo vaikus dirbti į ES valstybes, tačiau kratomės vien nuo minties, kad mūsų pašonėje gali išdygti biokuro gamykla, anhidrito gavybos karjerai ar kitas ekonomiką skatinantis verslo subjektas. Veikiami sovietizmo propagandos, kad esame neturtinga naudingaisiais ištekliais šalis, nesugebame priimti tos minties, kad savo žemės gelmėse turime išteklių, kuriais savo šalį galėtume aprūpinti ne vieną dešimtį metų. Mūsų samoningumas nėra pasiekęs tos ribos, kad suprastume kokios valstybės mes norime – ūkinės ir save aprūpinančios ar tik vergaujančios dujų monopolininkams, kuriems atiduodame dalį savo arba mūsų vaikų užsienyje uždirbtų pinigų.

Manoma, kad pasaulyje skalūnų dujų yra labai daug, tačiau kol kas pramoninė jų eksploatacija vykdoma tik JAV. Skalūnų dujų gavybos nauda yra seniai aprašyta daugelio ekspertų. JAV sėkmingai grynina savo žemės gelmes planuodami dar didesnę dujų rinkos dalį užpildyti skalūnų dujomis. Išgaunant skalūnų dujas galima atsisakyti dalies brangių gamtinių dujų ir taip padidinti energetinę šalies nepriklausomybę. Lietuvos atveju – bent dalinai atsiriboti nuo Gazprom ir kurti savarankišką apsirūpinančią ir energetiškai nepriklausomą valstybę. Tačiau pats valstybės kūrėjas – tauta – kaišioja pagalius į ratus sėkmingam skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos procesui. Siaubo apimti kaimai, gyvenantys ant didžiausių skalūnų klodų šalyje, savo kūnais pasiruošę ginti žemės lopinėlį nuo skalūnų grąžtų.

Apie galimybę susipažinti su skalūnų dujų gavybos technologija ir galimomis pasekmėmis net kalbėti nenorintys piliečiai, savo pasipiktinimą ir siaubą jau spėjo įskiepyti ir kai kuriems atsakingiems valdžios atstovams. Aplinkos apsaugos komitete jau svarstoma kaip atsisakyti šio projekto ir stabdyti konkursą laimėjusios amerikiečių įmonės „Chevron“ veiklą, į kurią planuojama investuoti 80 mln. litų. Esą aplinkai gali būti padaryta žala, tačiau jeigu projektas būtų perimtas valstybės, tada kalbos apie aplinkosaugą staiga nutyla.

Vėl grįžtame prie to paties klausimo „kas svarbiau?“ Lygūs laukai ar galima energetinė nepriklausomybė ir ūkiškai sustiprėjusi Lietuva? Nė nežinodami kokių išteklių pilna mūsų visų žemė, iškart nusprendžiame, kad mums to nereikia, nes mus kankina nepagrįstos ir aiškiai neapibrėžtos baimės. Tuo pačiu apsisukę, grūmodami ir pykdami, atiduodame savo pinigus monopolininkams, tačiau kažko keisti nesiryžtame, nes bijome.

Istorija kartojasi

Atrodo, kad priešinimasis naujovėms įaugęs mums į kraują. Bijome visko: anhidrito kasimo Kauno rajone, elektros tilto su Lenkija ir Švedija, biokuro gamyklų, modernių sąvartynų, atliekų perdirbimo gamyklų, šiukšlių rūšiavimo ir dar daug kitų naujovių, kurių nauda pasaulis džiaugiasi jau ne vienerius metus. Įpratome visas naujoves priimti paskutiniai. Prieštaraujame, bet nenorime pasidomėti išsamiau. Rėkiame, bet nesiklausome. Lietuvos energetika kol kas priklauso nuo rusų Gazprom įgeidžių ir tik mes patys turime pasirinkti, kiek ilgai tai tęsis.

Prisiklausę vietinių propagandininkų bei iškraipytų faktų, gyventojai, savų interesų vedini, pamiršta, kad nauda verslui yra ir nauda žmogui. Naujos darbo vietos pakeltų kaimo žmones iš sąstingio, sudarytų sąlygas mažėti emigracijai, augtų ekonomika, Lietuva stiprėtų kaip versli ir inovatyvi valstybė, plėstųsi verslas ir į mūsų šalį būtų nukreiptos užsienio investuotojų akys. Tokios Lietuvos visi siekiame, tačiau dėl to nesugebame pajudinti nė piršto. Tad gal jau laikas atsikratyti visų mus kamuojančių baimių?

Laikas pradėti pasiimti tai, kas ranka pasiekiama: nepirkti dujų aukščiausiomis kainomis, o patiems jas pasigaminti, juk sėdime ant aukso gyslos, tereikia visiems susitarti ir tai išnaudoti. Besipriešinančių gyventojų niekas nesiruošia palikti nežinioje, visi tikisi rasti dialogą ir tarpusavio supratimą. Tačiau šiam žingsniui žengti reikalingas suvokimas, kad ne asmeniniai principai ir nepagrįstos baimės stiprina valstybę, o atviri ir savo gyvenimu suinteresuoti piliečiai.

Laikas ne imti pinigus iš emigravusių vaikų, o suteikti galimybę jiems dirbti ir užsidirbti mūsų žemėje. Laikas pradėti galvoti apie savo vaikų ir anūkų ateitį Lietuvoje, šalyje su mąstančiais piliečiais. Laikas kurti Lietuvą kaip stiprią, savarankišką ir pajėgią išnaudoti savus resursus valstybę, o ne priešintis efektyvioms ir inovatyvioms technologijoms. Pasirūpinkime savo energetiniu saugumu, kuris valstybei neš naudą ne vieneriems metams.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas

Artūras Paulauskas

Komentarai

 

 

 
 1. nusibodo paulauskas.

  per 10 agentūrinio darbo metų sistemingai ir nuosekliai išteptas pedofilija, finansavimu iš rusų liberalų pederastų, o tokius Rusijoje valdžia atvirai grasina sušaudyti, kaip bolševikai šaudė buržujus,

  niekaip neužčiaupia savo srėbtuvės

  paulausko nei rusų fsb nebepriima, nei usa – kur dėsis paulauskas – slėpsis po rusų milijardieriaus lebedevo – Kriaušės – užpakaliu?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. na čia Paulauskas truputi pasivažiavo, ne energetinio saugumo projektu rūpinasi valdžia, bet rūpinasi kiek jiems nuburės iš to projekto.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 3. Naujovių baimė? O jus nebijote tokios naujovės kuri paskutiniu metu skamba per visą Lietuvą? Tai teroristės Kusaitės byla! Atrado teroriste…Greitai su vaikais bus pradėta kovoti!
  Jokie kiti reikalai nei nauji nei seni šiandien man nerūpi!
  Gelbėkite Kusaitę! Ir nesakykite, kad tai teisėsaugos reikalas ir tiesos saugotojai gali savivaliauti kaip nori. Jūs visi- noromis ar ne- mūsų išrinktieji, skubiai imkitės priemonių Kusaitei išlaisvinti! Netikusius prokurorus, teisėjus ir kitus nedirbančius Teisingumo ir Tautos labui kuo greičiau išjunkite iš teisėsaugos sistemos – tegu emigruoja braškių rinkti į svetimus kraštus!

  Thumb up 4 Thumb down 1

 4. Nors milijonas sakys tau dieną, kad yra naktis, tu vienas atsversi milijoną – sakydamas, atsimerk – šviesi, skaidri diena.

  Neringa, stebuklo Lietuvos teismuose – nebus. Kriminalo valdomoj valstybėj vien tikėtis, kad kažkas įvyks gero ir pozityvaus – reiškia būti bepročiu. Lietuvos teisėtvarką ir visą šiandienį valstybės aparatą yra apėmusi visuotinė psichozė, kurią kasdien kursto televizinė hipnozė. Juk jeigu ne Neringos šeimos tragedija pažadinusi šią moterį žygdarbiui, tai šiandien – teisėja N. Venckienė rašytų tą patį, ką rašo visi be išimtis, valstybės teisėjai. Visi šunys loja uodegas kilnoja, o vienas Sargis – Ne?

  Žiniasklaida meta malkas į degančią visuomenės pasąmonę – kad melas tai tiesa, o tiesa tai melas. Žmogus – visuomeniška asmenybė, nenorinti iškristi iš bendruomenės tarpo ir ima tikėti visuotinai skleidžiama netiesa manydami, kad jeigu jau ši netiesą, kaip tiesa skleidžiama viešai, tai ją tiki – 95 procentai žmonių. Tai netiesa: pažvelkit į Karšto komentaro balsavimo skiltį – tik 5 procentai už Kriminalą ir 95 procentai už Lietuvą.

  Šviesi žmogaus esybė ir kadangi per amžių amžius nėra susidūrusi su Nesveikų veidrodžių karalystės – atvirkštine tiesa, tai delsia, kol iš minios Maža mergaitė sušuks: Žmonės žiūrėkit – Kriminalas nuogas ir apsidirbęs.

  Thumb up 3 Thumb down 0

 5. Bukim protingi,neparsiduokim ir nepasiduokim jokioms naujovems,kurios gadintu musu gyvenimus.Vel skalambija kad brangs maisto produktai,mat ubagams pakele simtu lt algele.Te susikisa ta simta liteliu i s…Mums vis toliau,tuo sunkiau isgyventi ir neaisku kas toliau.Uztat privalome saugoti bent savo gamta,zeme,vandenis.Kas turi gabaleli zemes,tai dar prasimaitins,o visos naujoves,skalunai,vejo jegaines pribaigs mus galutinai.Esame priversti gyventi pusbadziu,tai neleiskime atimti to,ka dar turime,gamta,tyra ora.Valdzia suras buda,kaip is sudo padaryti vaska.Ar taip,ar taip esame kankinami,tai NEPASIDUOKIM.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 6. “laikas pradeti galvoti apie savo vaiku ir anuku ateiti ” dievuliau ! net apsiverkiau ! Juk tu vaiku ir anuku sarasas seniai surasytas …

  Thumb up 1 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...