Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

A. Kubilius: „Europos geopolitinė draugystė su Lukašenka, o gal net ir su Putinu negali būti daroma mūsų energetinio ir egzistencinio saugumo sąskaita“

2016-08-23 18:18 | Politika | Komentarų (21)

Baltarusijos prezidentą A.Lukašenką prie Litexpo parodų rūmų pasitiko tuometinis Lietuvos premjeras A.Kubilius. KK nuotr. 

Seimo opozicijos lyderio Andriaus Kubiliaus kalba konferencijoje „Baltarusijos ir Rusijos statomos atominės elektrinės Astrave keliamos geopolitinės ir branduolinės saugos pasekmės Europai“

Pradėsiu nuo asmeninės patirties. Gyvenu Vilniuje, prie Kairėnų, ir kai dviračiu minu Lavoriškių link, mano skaičiavimai rodo, kad iki Astravo nuo mano namų yra tik šiek tiek daugiau nei 30 km, net ne 40, o juo labiau – ne 50 kilometrų, kaip sako ministerijų atstovai.

Į šią konferenciją susirinkome tokią simbolinę Baltijos Kelio dieną, rugpjūčio 23-ąją. Prisimename, ką tai reiškia mums, prisimename 1989 metų Baltijos kelią. Tam tikra prasme šiandien matome gana daug pasikartojimo. Mes esame vieningi dėl Baltarusijos atominės elektrinės (BAE) statybos – šio naujo iššūkio mūsų saugumui. Galime tikėtis mūsų kaimynų Baltijos šalių gana vieningo požiūrio, tačiau tuo pat metu, drįsčiau įvardinti, matome pradinį pragmatišką Vakarų abejingumą mūsų rūpesčiui.

Taigi galime pasakyti gana paprastai: mes nenorime naujo pakto: Europos geopolitinė draugystė su Lukašenka, o gal net ir su Putinu negali būti daroma mūsų energetinio ir egzistencinio saugumo sąskaita.

Drįstu kreiptis ir į Europos Komisijos atstovą, ir į kitų Europos valstybių vadovus: „Parodykite dar bent vieną Europos Sąjungos valstybę, kuri norėtų patikėti Lukašenkai ir „Rosatomui“ statyti atominę elektrinę 30 km nuo savo sostines atstumu? Gal Paryžius ar Briuselis nori? Jeigu sutiktų, aš bū

iau priverstas pripažinti klystąs ir pakeisčiau savo požiūrį į Astravo atominę elektrinę (AE).

Visiškai pritariu ankstesniems kalbėtojams, kokios yra šios problemos priežastys:  kai mes nestatome savo, mūsų pasienyje stato Maskva. Stato, Lukašenkos žodžiais, tam, kad mums būtų blogiau, kad mes užspringtume ta „ašaka“.

Aiškiai turime suprasti, kad esminis Lukašenkos ir „Rosatomo“ (arba Kremliaus)  veiklos principas – „įvykusio fakto“ taktika: pastačius elektrinę po to bus ieškoma ir rasta būdų, kaip ją įteisinti, nepaisant juridinių ar visų tatenų ar kitų misijų reikalavimų, gaunant pažymas, kad viskas yra saugu.

Turėčiau pažymėti, kad gana pavojingai nuskambėjo Užsienio reikalų ministerijos atstovės Gitanos Grigaitytės viena iš išvadų: jei bus vystomas Astravo AE projektas, jis  turi atitikti visus tarptautinius standartus. Riziką mes visi suprantame: rusai vis tiek gaus visas reikiamas pažymas ir bus kaip su rusu olimpiniu dopingu, o mes vieni liksime su visa grėsme.

Pritariu Gediminui Kirkilui – reikia visų partijų sutarimo dėl labai aiškaus klausimo – Astravo AE, o ne dėl labai plačių temų.

Ką turime daryti. Pirma, kas priklauso nuo mūsų pačių ir ką turime nedvejodami ir nedelsdami padaryti.

1. Ekonominių ir techninių sąlygų Astravo AE veiklai nesudarymas mūsų teritorijoje: nepirksime ir neįleisime Astravo elektros.

2. Astravo AE Lietuvai yra ir bus nesaugi, nes statoma 30-40 km nuo sostinės Vilniaus. Tokios situacijos neištaisys jokios „Tatena“ misijos ar „stress“ testai.

Noriu priminti, kad surinkta daugiau nei 60 000 mūsų piliečių parašų pritariant įstatymui, kuris skelbia, kad Astravo AE yra nesaugi Lietuvai ir negali tapti saugesne dėl pasirinktos statybos aikštelės.

Todėl užsienio reikalų ministerijos formuluotę siūlau kardinaliai keisti ir konstatuoti: Astravo AE negali buti statoma, nes mums ji yra nesaugi. O tai reiškia, kad mes turime visą teisę uždrausti toje elektrinėje pagamintai elektrai patekti į Lietuvos rinką, nepaisant visų Pasaulio prakybos organizacijos taisyklių, ir negali būti suteikta teisė naudotis Lietuvos elektros infrastruktūra, kuri šiai rinkai yra būtina. Jei elektrinės veiklai nebus galima naudotis Lietuvos infrastruktūra ir pačiai Baltarusijai reikės daug investuoti į infrastruktūros sukūrimą, projektas Baltarusijai išvis ekonomiškai bus nenaudingas. Noriu priminti, kad Karaliau

iaus AE buvo sustabdyta, kai Kremliuje buvo suvokta, kad mes nepirksime ir neįsileisime ten pagamintos elektros.

Tai mūsų veiksmai, kuriuos mes patys, be jokių derinimų, galime padaryti.

Antras žingsnis, tai Baltijos šalių bendri veiksmai prieš Astravo AE, bendras planas pakankamai savai generacijai.

Kol mes neturime užtektinai savo generacijos, kol kai kurie rinkos ekspertai sako, kad Lietuvos energetikos strategija gali būt paremta didžiosios dalies elektros energijos importu, tol mes patys sukuriame prielaidas Maskvai ar Minskui statyti tokius monstrus mūsų pasienyje. Nekalbu apie kokį nors konkretų projektą, bet apie principines nuostatas.

Ir, žinoma, būtina sparti sinchronizacija su vakarais, kuri mums leistų turėti technines galimybes apriboti bet kokias galimybes nesaugios elektros patekimo į Lietuvos rinką.

Ir trečiasis žingsnis: ES ir tarptautines bendruomenes veiksmai – turime siekti aiškių ir racionalių tikslų: nustokime rūpintis vien tik Astravo AE technologiniu saugumu, rūpinkimės tarptautine nuostata, kad tokios elektrines negali buti statomos taip arti ES valstybių sostinių. Prašykime žymiai stipresnės ES paramos Baltijos šalių savos generacijos projektams ir sinchronizacijai.

Tai trys žingsniai, kuriuos turėtume nusistatyti veiksmų plane. Tam, kad šį planą įgyvendintume, reikia žymiai stipresnės politinės lyderystės, nes dabar iš Vyriausybės girdime daug alternatyvų, įvairių techninių detalių, bet negirdime aiškaus valdžios veiksmų plano.

Siūlau įsteigti partijų lyderių komitetą, koordinuojantį Lietuvos politinius ir esminius dalykinius veiksmus. Komitetui turėtu vadovauti Ministras Pirmininkas, galbūt tai galėtų būti padaryta jau po rinkimų.

Toks komitetas turėtų burti ir tarptautinius susirūpinusius partnerius ir turėtų aiškų veiksmų planą, kaip šią problemą mes galėtume įveikti.

Aš tikrai tikiu, kad galime ir privalome šį egzistencinį iššūkį įveikti.

Komentarai

 

 

 
 1. Kur dingo “anūkėlis” – nebekarksi? Matyt, pavargo, ar išsikarksėjo. :) Kubiliui gal gana kranksėti.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 2. O TAI NUOTRAUKOJE PRIE LUKAŠENKOS KAS TEN STOVI? AI, TAIGI TEN, KO GERO, NUPLIKĘS BUTKEVIČIUS BANDO SUSIDRAUGAUT SU BALTARUSIJOS PREZIDENTU. NES NEI PREZIDENTĖ, NEI KUBILIUS JUK “NE PRIE KO”, KAD LIETUVOS PAŠONĖJE IŠDYGO ELEKTRINĖ.

  Thumb up 5 Thumb down 0

 3. pensininkai ,neįgalieji egzistuoja,o tamsta gyveni,vartaisi,kaip inkstas taukuose.Nevark labai-vis viena pagal sąrašus t.y. neteisėtai prisibrausi prie lovio.

  Thumb up 8 Thumb down 0

 4. Nesusireisminkit labusai, niekas jusu neklaus ,jei valstybe nores tureti savo atomine elektrine.Kvaksi vagys post faktum, daro rinkimini piara, nes tiek nusivaziavo, kad nieko neturi pasiulyti rinkejams kaip tik kazkokia kova su vejo malunais.Geresnio gyvenimo Lietuvoje nesiulot, nes niekas jusu melais netiki, slykstynes.

  Thumb up 10 Thumb down 0

 5. “Siulau isteigti partiju lyderiu komiteta, koordinuojanti Lietuvos politinius ir esminius dalykinius veiksmus.Komitetui turetu vadovauti Ministras Pirmininkas, galbut tai galetu buti padaryta jau po rinkimu.”Kubilius, aisku, tikisi, kad Premjeru bus G.Lansbergis arba jis pats.Va tada tai jau baltarusiams mes parodysim is kur kojos dygsta!Betgi buvote ponai mieli premjerais, kai buvo laikas rodyti is kur tos kojos dygsta, bet kazkodel nerodete?Manau, kad ir dabar puikiai zinote, kad niekas nuo tu jusu riksmu nesikeis.Viso labo rinkimines apgavystes.Jusu elektoratas ir taip jumis tiki, na o protingesni seniai jau nuo jusu atsisake.

  Thumb up 15 Thumb down 1

 6. O kas gali paneigti kad kažkam gerai nubyra už brangia elektra juk politikai ir tam yra kad šalies ekonomika išloštu,bet gali buti ir atvirkšciai viska daryti kad kainos tik kiltu o nuo to atitinkamai nubyra politikams i kišene.

  Thumb up 14 Thumb down 0

 7. kam kreipti demesi i pries lietuveles avinus sudmaliaujancius part saiku sudmalis ,, nei lukosemkai , o ypac putinui , nusisvilpt ,, nei kas skaito nei kazkam svarbu ,, nebent sona pasikases kaipo isgasdinta izulia blusa tuoj pamirsta ,,vienu susireiksminimas kitu paranojinis savo vietiniu vedliuku pamgdziojimas ,,pamazu pluduruojanciame durniu laive nieko naujo ,,

  Thumb up 10 Thumb down 0

 8. Nors Kubilius viska padare,kad Astravo elektrine buvo pradeta statyti.
  T.y.Neprase ES prailginti Ignalinos elektrines veiklos,nesipriesino stabdymui …deretis buvo visos salygos… krize.
  Dabar kartu su partijos kandidate i prezidentus KALTINA kitus del savo neveiklumo.
  Graziausia tai Grybauskaite.Kreipiasi i partijas,diplomatus,Lietuvos piliecius PAMIRSDAMA! !! ,kad uzsienio politika ir Astravo elektrine PAGRINDINIS prezidentes veiklos uzdavinys.
  Nors… gal jinai saves nelaiko Lietuvos piliete .

  Thumb up 16 Thumb down 2

 9. Didžiausia grėsmė yra Boxser šūvis kuris “netyčia” pataikys į Astravo atominę.

  Thumb up 11 Thumb down 1

  • „Boxer“ šūvio bijoti nereikėtų. Mes prisipirkome tų„ boxerių“ ne tam kad šaudyti, o tam, kad Putinas bijotų mus pulti. Na, panašiai, kaip žvirbliams baidyklių darže. Šovinius jiems gausime iš JAV ar NATO tik tada, jei tikrai rusas užpuls. Žaisti su paraku kvailiams net šefai nepatiki, kad patys pirmi tos Rusijos neužpultume.
   Bet kas galėtų garantuoti, kad koks girtas rusų naikintuvo pilotas, sugedus navigacijai (o tai pas juos – pagal Tatą – kasdienybė) pasiklydęs neužsuktų į Lietuvą ir, kol NATO svarstys, kaip jį gražiai „išprovodinti“, pritrūkęs kuro, nebestels nosies į griaunamą IAE reaktorių, kuriame tebesaugomas branduolinis nepanaudotas kuras? Panašų įvykį jau turėjome. Būtų gražus bum!
   Man tik gaila Amerikos. Kokį dydelį karo su Rusija teritorijos placdarmą prarastų…
   Juk iš mūsų Lietuvėlės su visais jos bokseriais ir terminalais liktų užsienyje gyvenantiems tik šviesus prisiminimas.

   Thumb up 4 Thumb down 0

 10. 30 kilometrų yra nedaug. Sėdi Kubiliau ant dviračio, numini iki Astravo ir apšlapini statomos AE kampą. Konservatorių partijos vardu. Papultum ten į daboklę- reklama parcijai kokia, o ir spaudimas nuo smegenų atlėgtų! Baudą sumokėtų partija iš rinkimų sąskaitos.
  Kelias geriau žinomas- prieš aštuonis metus ten jau buvai ir, kad nieko nereikėtų daryti, nieko ten nematei. Tie buldozeriai kurie jau tuomet vykdė paruošiamuosius AE statybos darbus, pagal Kubilių, buvo tik dėl žmonių akių išvažiavę žemes pastumdyti.

  Thumb up 19 Thumb down 1

 11. Tu, papuni,asmeniškai daug dėl Lietuvos padarei: Norvegijos žmonių dovanotą tautos fondą pavogei, Anūką į Eurosojūzo pinigų melžyklą įtaisei, prichvatizavai konservų partiją ir padovanojai Anūkui, Anūko žmonai už valstybės pinigus privačius vaikų darželius įsteigei, Anūko uošvius – vagis ir aferistus Čijauskus-po šiai dienai valstybinėje tarnyboje laikai ir leidi “semti” biudžeto pinigėlius abiem rankomis…

  Thumb up 23 Thumb down 1

 12. O kad Klaipėdoje pastatyta “nepriklausomybė” gali ,avarijos atveju, sunaikinti daugiau ,kaip pusę miesto ,Kubuliau,tai nieko?

  Thumb up 23 Thumb down 1

 13. Pagal Kubila energetine nepriklausomybe tai pinigai i ofsorus ir jo kisene ar ne vagie?

  Thumb up 17 Thumb down 1

 14. Niekas iš politikų ir specialistų tos Astravo atominės savo akimis nematė, bet visi žino, kad ji bus nesaugi. Girdėjo gandus, kad plyta kažkam ant galvos nukrito. Ir iš to labai toli siekiančias įžvalgas padarė. O kur tie visi kubiliai buvo anksčiau?
  Tai kurių velnių, pataikaudami ES bei JAV savąją, kurios net nesugebate saugiai sugriauti, kuri galėjo dar 20 metų saugiai tarnauti, sunaikinote? Nereikėjo griauti, ir tos Astravo problemos būtų nebuvę. Mūsų ta pusiau sugriautoji su branduolinio kuro kasetėmis reaktoriuje, šimtą kartų pavojingesnė už Astravoje statomą, bet apie tai ponas Kubilius kažkodėl net neužsimena.
  O naujas Kubiliaus išradimas, kad nesaugioje, atseit, elektrinėje bus „gaminama“ nesaugi elektra, kuri kažkokio tai maro bacilomis gali užkrėsti mūsų energetinę sistemą, tikrai Nobelio premijos vertas… Ir viso pasaulio energetikos specialistų šypsenų. Pagal A.Kubilių: ne tiek pati atominė nesaugi, kiek joje generuoja energija, kuria galima užsikrėsti…
  Taip politinėmis prielaidomis patalus pasikloję ir miegame, bei pabudę iš gilaus miego prasitrynę akytes kumščiais į visas puses priešams mosuodami ir gyvename.

  P.s. Manau, kad visokiems kubiliams kur kas labiau reikėtų susirūpinti, kaip savąją, likusią be finansavimo iš šalies, saugiai uždaryti.Juk branduolinio kuro po prisipirktais evakuaciniais šarvuočiais ir terminalais tikrai nepalaidosime.
  Negi taip dar kitą ketvirtį amžiaus ir sėdėsime ant parako statinės su rūkstančia pypke dantyse?

  Thumb up 23 Thumb down 1

  • Kubilius yra mažuma, kurią palaiko 10 % šalies gyventojų. Bet sugeba ant kelių pastatyt visą valdančią daugumą uzurpuodami LRT (ale nacionalinis transliuotojas, pasityčiojimas) . Valdančioji dauguma nuolankiai vykdo konservų nurodymus. Reiškias stauridės praėjusios gerus apmokymo kursus, tylioji galia.

   Thumb up 19 Thumb down 2

 15. Kubiliui baisiasia,kad tolsta Hitači AE statyba Lietuvoje. Rusų AE žymiai saugesnės,nei Hitači.Bet dar didesnė grėsmė yra amerikos karių Buvimas Mūsų teritorijoje.

  Thumb up 22 Thumb down 1 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...