Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2021 Birželis 20 Sekmadienis
 

A. Bilotaitė. Belaukiant spyrio moralei į užpakalį

2012-11-29 13:02 | Nuomonių ringas | Komentarų (48)

Seimo narė Agnė Bilotaitė. KK nuotr.

Teisingumas vėl pasibeldė į Tautos atstovybės duris. Praėjusį antradienį Generaliniam Prokurorui pavesta kreiptis į Seimą dėl trijų naujosios koalicijos narių imuniteto panaikinimo. Seimo sprendimas labai daug parodys ir apie patį Seimą.

Nuo 2006 m. kol kas be vaisių ir nuolat vilkinant procesus Darbo partijos dvigubos buhalterijos byloje įtariami naujieji Seimo nariai patys nerodo didelio noro išsklaidyti abejones dėl savo reputacijos. V. Uspaskicho politinio prieglobsčio Rusijoje paieškos ir metus trukęs slapstymąsis nuo teisėsaugos aiškumo tikrai nepridėjo. Nors ligoms ir darbams vis sutrukdant teismo posėdžius byla vos pasistūmėjo iki 2008 m., tada išrinktas Seimas, o po metų ir Europos Parlamentas balsavo už V. Uspaskicho ir V. Gapšio teisinės neliečiamybės panaikinimą. Naujajame Seime yra vienu šios bylos teisiamuoju daugiau ir visi jie priklauso koalicinei daugumai. Tad imuniteto klausimas iškyla su dar didesne intriga.

Ne paslaptis, jog parlamentas Temidei duris ir anksčiau atidarydavo ne visada – Seimo nario imunitetą Lietuvoje panaikinti dažniau atsisakoma, nei sutinkama. Sakytume, ir dabar nebus staigmenų, jei ne svarstomųjų narių statusas: jau dabar šešėliniu Premjeru spaudoje pavadinamas V. Uspaskichas ir Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas V. Gapšys, kurio paskyrimas į šias pareigas, kaip prasitarė naujasis Premjeras, buvo būtina sąlyga išsaugant šią kriminalinės sudėties koaliciją. Pats jos sudėtyje esančių Darbo partijos, Tvarkos ir teisingumo bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos patekimas į Seimą palydėtas skirtingo masto pažeidimų ir balsų pirkimų liudijimais. Būtent su Darbo partija susiję ir pirmąkart rengiami pakartotiniai rinkimai keliose vienmandatėse apygardose. Taigi tokios margos kilmės Seime bus svarstomas įtariamųjų kolegų teisinės neliečiamybės panaikinimas.

Kaip tai vyksta? Kad prašymas panaikinti teisinę neliečiamybę nebūtų priemonė susidorojimui, jį visada pirmiausia svarsto laikinosios tyrimo komisijos. Pastarųjų parengtos pažymos siūlo Seimui sutikti ar nesutikti naikinti imunitetą. Galų gale šiuo klausimu vyksta balsavimas, kurio metu imuniteto panaikinimui būtinas pusės visų Seimo narių palaikymas.

Pats imunitetas skirtas apsaugoti tautos atstovus nuo persekiojimo ir susidorojimo dėl jų politinės veiklos. Tai įprastas reiškinys istorijoje (Anglijoje net nuo XVII a.) ir žiūrint į kitų šalių teisės sistemas. Mūsų posovietinėje erdvėje, kur interesų skaidrumas dažnai itin miglotas, sovietinė patirtis gyva, o susidorojimo galimybė visai ne teorinė, imunitetas ypač svarbus. Vakarų Europoje jis ne toks absoliutus. Dvylikoje šalių imunitetas negalioja esant kaltinimams dėl su parlamentine veikla akivaizdžiai nesusijusių nusikaltimų ar yra netaikomas užklupus parlamentarą nusikaltimo vietoje. Skirtingose šalyse, skirtingi ir apribojimai.

Lietuvoje parlamentarų kaip ir teisėjų imunitetas įtvirtintas Konstitucijoje. Tai pakeisti sunkiai įmanoma, o ir nereikalinga. Tačiau galima dėti pastangas supaprastinti imuniteto panaikinimą. Dar svarbiau perkelti liūto dalį moralinės atsakomybės už sprendimą ant paties įtariamojo parlamentaro, o ne viso Seimo pečių. Kolektyvinė atsakomybė dažnai nereiškia jokios atsakomybės.

Vertingų teisininkų pasiūlymų gausu. Prasminga ir realu būtų keisti Seimo statutą, kad imunitetą naikintų paprastoji Seimo narių dauguma, skaičiuojama nuo susirinkusiųjų į posėdį, o ne nuo viso parlamentarų skaičiaus. Ne mažiau svarbu išreikalauti iš išvadas teikiančių komisijų solidžios sprendimų argumentacijos. Iki šiol to ne kartą pasigesta. Pagaliau galbūt svarbiausia – suteikti galimybę pačiam parlamentarui atsisakyti imuniteto, tuo pademonstruojant norą ir inciatyvą atsikratyti abejonių dėl jo veiklos ir greičiau apginti savo reputaciją.

Tačiau tai klausimai, kuriuos būtina įtraukti į darbotvarkę ateityje. Galiausiai po 2011 m. Seimo priimtų Baudžiamojo proceso kodekso pataisų net ir nutraukus baudžiamąjį procesą Seimo nario atžvilgiu dėl to, kad Seimas nesutiko leisti traukti Seimo narį baudžiamojon atsakomybėn, jis gali būti atnaujinamas pasibaigus kadencijai. Toli nuo įstatymo nepabėgsi.

Tuo tarpu dabartinėje darbotvarkėje netruks atsidurti esamų parlamentarų imuniteto panaikinimas. Nėra jokių įtikinamų signalų, jog asmenys, kuriuos tai tiesiogiai liečia, norėtų greičiau pabaigti bylą ir išsklaidyti abejones. Priešingai, garsiai skamba priminimai apie nekaltumo prezumpciją, kuri, pasirodo, leidžia eiti bet kokias pareigas. Skaidri reputacija ir moralinis autoritetas – Vakaruose savaime suprantami tautos atstovų atributai – tuo tarpu gali palaukti kiek tik reikės. Jei apskritai kam nors šalyje yra reikalingi.

Griežtą priesaką Tautos atstovybei neseniai spaudoje pateikė teisės profesorius V. Sinkevičius, pasakęs, jog „jeigu generalinio prokuroro prašymas grindžiamas teisiniais argumentais (prašymas yra pagrįstas), Seimas privalo panaikinti Seimo nario imunitetą. Seimo narių pareiga balsuoti už imuniteto panaikinimą kyla iš jų duotos priesaikos gerbti Konstituciją ir įstatymus, iš Seimo nario konstitucinės pareigos Seimo nario mandatą naudoti tik Tautos, valstybės ir visuomenės interesais.“

Imuniteto korta sužaisti planuoja ir pozicija, ir opozicija opozicijoje. Visų svarstomų asmenų bylas bandoma pateikti kaip politinį susidorojimą, ašarą spaudžiančios istorijos buvo pasakojamos net Europos Parlamente, ten pat antrinant ir būsimų koalicijos partnerių lyderiams. Ir Rytai, ir Vakarai dabar „žino“, kaip politikai persekiojami Lietuvoje. Žinoma, tokios kalbos, niekaip nederančios su bėgimais į Rusiją ir Lietuvą juodinančiomis konferencijomis Maskvoje ir pareiškimais Briuselyje, gali įtikinti ne visada blaivų rinkėją, tačiau ne visą situaciją mačiusius Seimo narius.

Bet kurio parlamentaro imuniteto panaikinimą lydės atitinkamos visuomenės dalies pasipiktinimas susidorojimu. To tikėtis leidžia ir krentantys Prezidentės bei kylantys naujojo Premjero reitingai – žmonės akivaizdžiai renkasi, kuo pasitikėti. Iš jų pasirinkimo galima suprasti, kad sąžiningumas ir apskritai moralė politikoje, kiek jos buvo ir mėginta išsaugoti, yra visai nepopuliari. O populiarumas Lietuvos politikoje, regis, daugeliui yra viskas, tad ir Seimo nariai signalą girdi ir priima – moralė išspiriama viešai, pro paradines Seimo duris. Bilietus į spektaklį visi nusipirkome balsuodami, dabar belieka mėgautis pelnytu reginiu.

Seimo narė Agnė Bilotaitė

Komentarai

 

 

 
 1. Naujo Seimo speciali komisija, skirta trijų “Darbo partijos” frakcijos Seimo narių teisinio imuniteto panaikinimo klausimui, gali gan netikėtai padaryti informacijos proveržį apie DP ir jos vadovų veikas. Tas, susietas “darbiečių” su verslo “otkatais”, kuriais patyliukais daug kas naudojosi. Ši sukčiavimo istorija gali išsiplėsti iki kol kas sunkiai suvokiamų ribų. Jei tokios apskritai egzistuoja, neištyrus viso V.Uspaskich ir jo aplinkos veiklos istorijos, nuo partijos kūrimo iki šiandien. Pradeda aiškėti, kad V.Uspaskich, kaip energetinių resursų perpardavimo tarpininkas tarp Rusijos ir Lietuvos, galimai tuo būdu padėjęs pagrindus savo “politinei” veiklai, tuo neapsiribojo. Vėlesniame etape buvo jau susiformavę tokie santykiai tarp DP pareigūnų ir verslo įmonių, kad juos kitaip, kaip korupciniais – “otkatiniais” nepavadinsi.

  Mėnesinės priemokos, kurios atsispindi byloje “Darbo partijos”inicialais pridengtiems seimūnams – šokiruojančios. Juk tai taip pat politinės korupcijos braižas. Ir jis ne vienkartinis, o greičiausiai tesėsi kol kas nenustatytą laiką. Tad ir ta laki frazė, kad DP yra V.Uspaskich kišeninis darinys, galimai, ne iš piršto laužta. Kad ir kaip Viktoras bandytų tęsti savo “politinio šoumeno” spektaklius, plojančių jiems lieka vis mažiau.

  Verta susimąstyti, kodėl taip lengvai atsirado keistas svetimkūnis Lietuvos politiniame gyvenime, kurio veikla iš esmės yra nukreipta prieš Lietuvos politinę ir ekonominę laisvę, o kuriami demokratiniai laisvos rinkos principai grubiai paminami. Manau, kad tam buvo daug priežasčių, kurias visa komentare sudėtinga būtų aptarti. Blogiausiai yra tai,kad nebuvo stabdomos panašaus pobūdžio veikos ir anksčiau. Kai korupcijos nevengiančios jėgos pajaučia nebaudžiamumą, jos išsiplėtoja, kaip ir visos neokomunistinės raiškos metastazės. Neužkirsime jų plitimo – kentėsime patys ir mūsų sekančios kartos.

  Bylos dokumentuose randami parašai “darbiečių”, kurie gaudavo įvairias “paramas” ir apmokėjimus už “sąnaudas”, tačiau gaunant stambias lėšų sumas, “herojai” nepasirašinėjo. Tačiau konkrečios atžymos įvairiuose atsiskaitymuose egzistuoja, tegul ir su įvardintais inicialais VU, VV, VG, LG ir taip toliau. Gautos sumos atitinka 5 proc nuo tų sumų, kurios buvo daug nedelsiant skirtos, galimai sumokėjusioms pradinį įnašą įmonėms. Turėjome premjerą AŠ, kuris buvo pravardžiuojamas “penkiais procentais”, bet tai buvo dar seniau. Vėliau “otkatų” santykis galėjo keistis. Dabar svarstoma, kad galutinis “atsiskaitymas” galėjo siekti 10, 12, 15 ar net 20 procentų. DP pirmininkas V.Uspaskich iš partinės tribūnos “saviems” aikino, kad tas procentas turi būti ne mažesnis, kaip 15 procentų. Gal jis pats tokiu siūlymu vadovavosi?

  Buvęs ūkio ministras K.Daukšys aiškina, kad tos “paramos” partijai buvo atliktos jau prieš 6 metus ir tada jokių pretenzijų jis negirdėjęs. Galėjo taip būti korumpuotoje teisėsaugoje, bet net ir mūsų šalyje kai kas keičiasi ir šioje kriminalinėje srityje. Jau netgi vienas muitinės postas buvo kurį laiką stebimas ir trečdalis jo pareigūnų įkliuvo. Tai gali tapti ryžtingos pradžios ženklu, jei nauja valdžia jo ištrinti nespės.

  Mėnesinės priemokos, kurios atsispindi byloje “Darbo partijos”inicialais pridengtiems seimūnams – šokiruojančios. Juk tai taip pat politinės korupcijos braižas. Ir jis ne vienkartinis, o greičiausiai tesėsi kol kas nenustatytą laiką. Tad ir ta laki frazė, kad DP yra V.Uspaskich kišeninis darinys, galimai, ne iš piršto laužta. Kad ir kaip Viktoras bandytų tęsti savo “politinio šoumeno” spektaklius, plojančių jiems lieka vis mažiau. Visuomenė, manau, vis labiau pradeda suvokti, kad “otkatų”

  Buvo nesunku pastebėti, kaip galingai jaučiasi V.Uspaskich žiniasklaidoje ir visoje informacinėje erdvėje. Stambios finansinės lėšos, skirtos įvairiems organams ir netgi apklausų agentūrai savo juodą darbą atliko su kaupu. Galima tik pritarti tiems, kurie teigia jog didžiausius nuostolius dėl tokios veiklos patiria netgi ne politika ar ekonomiką, o mūsų nustekentas mąstymas. Dvasinė stiprybė yra tokia vertybė, kurią net sunku būtų skaičiais ar kitokiais duomenimis nustatyti. Šioje srityje esame patyrę bene didžiausias netektis. Didžiausi Lietuvos miestai jau gerokai išsivadavę iš tokio demagoginio marazmo poveikių, tačiau jie – ne visa Lietuva. Visa šalis turi rasti jėgų atsitiesti nuo visokių “rezidentų” ar “benderių” demagogijos ir sukčiavimų. Tikiu savo Tauta. Mes visi susitelkę galime tokias negandas įveikti. Reikia tik labai to panorėti…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Gaila, tokia jauna, o jau eina Tymošenkos pėdomis….
  Beje, tos išreklamuotos baltos pirštinės, kurias ši dama giriasi, kad dalino jaunimui…. Tačiau reikia nepamiršti tai, kad baltos pirštinės yra vienas iš masonų sektos atributų.

  Thumb up 2 Thumb down 0

 3. jei galėtume tikėti teismais —-uso pedofilijos byla parodė koks apsurdiškas mūsų teismas—-mato ką nori matyti ,atmesdami,net dėmesin neatkreipdami pagrindinius kaltinimui nepalankius įrodymus—pagrindinius mergaitės kaltinimus,uso ir stankūnaitės melo detektoriaus rezultatai neminimi,uso žmonos(žinoma maivosi dėl uso palikimo)ašaros žinant,kad vyras ją išdavė eidamas pas kitą(gal būtent pirmos emocijos vyro mirties valandą ją ir vertė bėgt toliau nuo vyro kažkokių raktų,o ne prie vyro ,kad gal dar pamatys dar šiltą vyro kūną)….teismas visiškai neobjektyvus,todėl ir dėl Uspaskicho jie gali sakyti ką nori—-teismu visiškai netikime…..sėkmės naujajai vyriausybei ir nepasiduokite konservatorių agonijai——jų išrinkta komisija dėl mergaitės prievartos panaudojimo gegužės 17 dieną nuosprendį paskelbė be įrodymų(anstolė užslaptino filmuotą medžiagą,kur matėsi visi nusikaltimai),nors barbariški,prievartos vaizdai buvo visiems prieinami….konservatoriai nematė tiesos,kaip ir dabar klaidžioja,manydami,kad jie diktatoriai……

  Thumb up 1 Thumb down 0

  • praeis kiek laiko ir aiskiai suprasim kas yra Bilotaite

   niekada negirk dienos be vakaro……………

   Thumb up 0 Thumb down 0 
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Kodėl geras klientų aptarnavimas toks svarbus?
Į Lietuvą bandė įvežti trąšų falsifikatą
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Vidurnaktį baigs galioti judėjimo ribojimai tarp savivaldybių 
Po antradienį įvykusio neformalaus ministrų pasitarimo, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys žiniasklaidą informavo,...

„Baltic Block“ plečia partnerių tinklą: pradeda bendradarbiauti su tarptautine padėklų ir konteinerių nuomos bendrove „Chep“ 
    Viena didžiausių medienos drožlių padėklų gamintojų Europoje, Latvijos kompanija „Baltic Block“,...

Lietuvos miestuose vyks piketų banga dėl Seimo darbo grupės netinkamai išnagrinėtos situacijos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre (4)
Žurnalistas Liudas Dapkus rašo, kad „istorija yra svarbus kovos ginklas“. Šių dienų įvykiai...

„MOKI VEŽI“ atveria parduotuvių duris 
Nuo kovo 15 d., laikantis visų saugos reikalavimų, atidaromos visos šalyje veikiančios 24 „MOKI...

Grįžimas į biurą po pandemijos: ko prireiks? 
Spartėjant skiepijimo procesui ir keičiantis karantino sąlygoms, daugelis įmonių jau pradeda svarstyti apie...

Kaip išsirinkti Gelį Nagams? 
Prieš dešimtmetį nagų gelis nebuvo toks populiarus, kaip šiandien. Dažniausiai jį rinkdavosi nagų...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (6)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (2)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (2)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Georgij Nikonorov jungiasi prie „Yukon Advanced Optics Worldwide“ vadovų komandos
Aukštųjų technologijų bendrovės „Yukon Advanced Optics Worldwide“, gaminančios civilinius termovizorinius...
R. Viršilas. Kiek įmonių socialinėje atsakomybėje yra atsakomybės?
Rolandas Viršilas  Jau metai, kaip gyvename naujos realybės – pandemijos...
„SME Finance“ steigia neobanką verslo klientams
Tikimasi, kad tik verslo klientams skirtas neobankas veiklą pradės 2021...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (9)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...