Lietuvos Respublikos Prezidentei, Jos Ekscelencijai
Jos Ekscelencijai gerbiamai Daliai Grybauskaitei
Atsiprašau, kad gaišinu Jūsų brangų laiką. Tačiau aš negaliu neišsakyti Jums savo nuomonės, matydamas, kad žiniasklaidoje toliau kompromituojamas generalinis prokuroras D. Valys.
„Lietuvos žiniose“ yra atspausdintas straipsnis „Kiekviena diena Lietuvoje prasideda melu“. Jame rašoma, kad Generalinės prokuratūros vairuotojas savo nuosavu transportu kiekvieną dieną Generalinį prokurorą vežioja iš namų į darbą ir po darbo parveža atgal.
Skaitytojams formuojama nuomonė, kad tokiu būdu generalinis prokuroras pažeidinėja savo paties įsakymu patvirtintas tarnybinio transporto naudojimo taisykles, jas apeidamas, kad galimai piktnaudžiauja tarnybine padėtimi, versdamas savo vairuotoją jį vežioti nuosavu transportu.
2011 m. vasario 18 d. Generalinio prokuroro įsakymu patvirtintose prokuratūros tarnybinių ir netarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo taisyklėse nurodoma, kad prokurorams draudžiama tarnybiniu automobiliu vykti iš namų į darbą ir iš darbo į namus…
Manau, kad gerbiamas D. Valys, norėdamas gero ir tikėdamasis visuomenės palaikymo, priėmė gerai neapmastytą sprendimą dėl tarnybinio transporto naudojimo ir tuo pačiu pats sau paspendė spąstus. Galimai jis buvo savo pavaldinių suklaidintas, kad ateityje jį galima būtų kompromituoti.
Lietuvos generalinis prokuroras yra atsakingas už Generalinės prokuratūros ir jai pavaldžių teritorinių prokuratūrų veiklą. Generalinis prokuroras ir jam pavaldūs teritorinių prokuratūrų vyriausieji prokurorai atsakingi už visų nusikaltimų ištyrimo organizavimą, vadovavimą ir kontroliavimą. Jie yra atsakingi už visų ikiteisminio tyrimo teisėsaugos institucijų darbo koordinavimą.
Tai reiškia, kad Generalinis ir teritorinių prokuratūrų vyriausieji prokurorai pastoviai yra ne tik visuomenės, žiniasklaidos dėmesio centre, bet jie bet kada gali susilaukti nusikalstamų struktūrų padidinto dėmesio, net susidorojimo ir įvairių provokacijų.
Valstybė privalo nors minimaliai užtikrinti visų teisėsaugos institucijų vadovų nors minimalų saugumą. Viena iš tokių saugumo garantijų ir yra personalinis tarnybinis transportas, kurio vairuotojas kartu yra atsakingas už teisėsaugos institucijos vadovo saugumą.
Esu įsitikinęs, kad teisėsaugos institucijos vadovo, tuo pačiu ir generalinio prokuroro tarnybiniu transportu vykimas į darbą ir po darbo namo – tai jokia privilegija, o būtinybė. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad generalinis prokuroras, kitų teisėsaugos institucijų vadovai dažnai privalo būti tarnyboje tiek po darbo dienos, tiek poilsio dienomis. Jie bet kada gali būti į tarnybą iškviesti ir nakties metu.
Manyčiau, kad teisėsaugų institucijų vadovai neturėtų ignoruoti savo saugumo garantijų, nes jie nėra privatūs asmenys, o visuomenei ir valstybei svarbūs pareigūnai. Manau, kad už saugumo garantijų ignoravimą galėtų būti nustatyta ir drausminė atsakomybė.
Gerbiama Ekscelenciją, galvoju, kad generalinis prokuroras dėl tarnybinio transporto naudojimo tvarkos padarė klaidą. Klaidą ištaisyti jam savo iniciatyva bus sunku, nes žiniasklaida pradės atvirai tyčiotis, teikdama, kad generalinis prokuroras visiškai pradėjo piktnaudžiauti savo tarnybine padėtimi, pažeidinėja savo paties įsakymą yra savanaudis… Užsakomojoje žiniasklaidoje gali būti prieita iki absurdo, reikalaujant, kad visi teisėsaugos institucijų vadovai, ministrai, o gal ir šalies vadovai į darbą ir po darbo į namus vyktų asmeniniu ar visuomeniniu transportu.
Manau, kad šią generalinio prokuroro padarytą klaidą Jūs galite ištaisyti, viešai išsakydama savo nuomonę, kad Valstybės pareiga yra užtikrinti svarbių pareigūnų asmeninį saugumą, kad vykimas tokių pareigūnų tarnybinių transportu į iš darbo į namus ir į darbą yra ne privilegija, bet būtinybė. Tai turi liesti visus teisėsaugos institucijų vadovus, ministrus, teritorinių prokuratūrų vadovus taip pat.
Tokia Jūsų pozicija padėtų generaliniam prokurorui D. Valiui pakoreguoti savo įsakymą ir, manau, susilauktų visuomenės supratimo.
Pagarbiai,
Stanislovas Stulpinas