Seimo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, energetikos ministrą Žygimantą Vaičiūną ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą dėl Lietuvos valstybinės įmonės „Lietuvos energijos tiekimas“ per tarpininkus vykdomų suskystintųjų gamtinių dujų pirkimų iš artimai su Kremliaus valdančiaisiais susijusiems oligarchams priklausančios įmonės „Novatek“.
Kaip teigiama Seimo TS-LKD frakcijos išplatintame pranešime spaudai, „Novatek“ yra didžiausia privati Rusijos dujų bendrovė, nusileidžianti tik valstybinei „Gazprom“. Vienas iš „Novatek“ akcininkų (23,5 proc.) Genadijus Timčenka yra Rusijos prezidento Vladimiro Purino aplinkos žmogus, kuris nuo 2014 m. įtrauktas į JAV sankcijų sąrašą dėl paramos Rusijos agresijai Ukrainoje – JAV Administracija įšaldė jo lėšas ir kitus ekonominius išteklius. G. Timčenka yra energetikos kompanijų „Novatek“ ir „Sibur“ direktorių tarybų narys, kartu su „Gazprom“ vykdo bendrus projektus, pavyzdžiui, stato SGD terminalus, kurie svarbūs Rusijai siekiant įsiveržti į tarptautinę SGD rinką.
„Ne pirmą kartą su Kremliumi susijęs verslas bando neteisėtai apeiti Vakarų taikomas sankcijas Rusijai. Ypatingai kelia nerimą, kad į šį procesą gali būti įtrauktos ir Lietuvos valstybinės įmonės. Todėl atsižvelgdami į žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją apie per tarpininkus vykdomus suskystintų dujų pirkimus, prašome atsakingų politikų įvertinti, ar tokie valstybei priklausančios įmonės veiksmai neprieštarauja Lietuvos interesams ir bendrai Vakarų vykdomai sankcijų Rusijai politikai“, – teigė L. Kasčiūnas.
Pasak Seimo narių, būtina kuo greičiau teisiškai apriboti tokių Rusijos įmonių ekonominio veikimo galimybes Lietuvoje. Anot parlamentarų, praėjusių metų pabaigoje Vyriausybė įsipareigojo į vadinamąjį Magnickio sąrašą įtrauktiems užsieniečiams, kurie šiurkščiai pažeidinėja žmogaus teises, yra korumpuoti ar susiję su pinigų plovimu, taikyti nacionalines sankcijas – įšaldyti Lietuvoje veikiančiuose bankuose laikomas jų pinigines lėšas ir kitą turtą, o Lietuvoje veikiantiems fiziniams asmenims ir įmonėms būtų draudžiama prekiauti su šiais užsieniečiais ar įmonėmis, kuriose tie užsieniečiai yra naudos gavėjai.
„Priėmus tokias pataisas, atsirastų su tarptautinėmis sankcijomis sinchronizuotas, fizinių asmenų ar įmonių sąrašas su Lietuvos teise jį papildyti savo nuožiūra. Šį sąrašą būtų galima operatyviai papildyti paaiškėjus naujoms aplinkybėms, pavyzdžiui, naujiems tarpininkams, per kuriuos veikia Kremliui artimi oligarchai. Todėl taip pat norime sužinoti, kokioje stadijoje yra Ekonominių ir tarptautinių sankcijų įstatymo pakeitimo projekto rengimas ir kada planuojama jį teikti Lietuvos Respublikos Seimui“, – teigė A. Ažubalis.