Priimtos Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotos Baudžiamojo proceso kodekso pataisos, kuriomis teisėsaugai sudaryta galimybė už akių teisti didelę žalą nusikaltimais padariusius asmenis.
Nuo teisingumo į užsienį sprunkančių įtariamųjų istorijos atskleidė teisines spragas, leidžiančias net ir milijoninių lėšų grobstytojams išvengti atsakomybės. Ikiteisminis tyrimas už akių (t. y., įtariamajam nedalyvaujant) buvo įmanomas tik prieš teisingumo vengiančius užsieniečius, pabėgusius iš Lietuvos, ir tik už tarptautinio pobūdžio nusikaltimus – tokius kaip, pavyzdžiui, genocidas, terorizmas, prekyba žmonėmis, kyšininkavimas.
Iki šiol valstybė buvo bejėgė vykdyti baudžiamąjį persekiojimą prieš asmenis, kurie slapstosi užsienyje, vengdami atsakomybės už didelio masto finansinius, mokestinius ir kitus nusikaltimus, kuriais padaroma didelė žala.
Prezidentės inicijuotos pataisos leis vykdyti ikiteisminį tyrimą už akių dėl visų nusikaltimų, kuriais padaryta didelė žala. Tai užtikrins, kad nuo teisingumo į užsienį pabėgę asmenys neišvengs baudžiamosios atsakomybės, sulauks pelnyto nuosprendžio, o jų turtas bus konfiskuotas ir panaudotas žmonių ir valstybės patirtai žalai atlyginti.
Ikiteisminis tyrimas už akių bus vykdomas tais atvejais, kai įtariamasis, padaręs didelę žalą sukėlusius nusikaltimus, slepiasi užsienio valstybėje, piktybiškai vengia dalyvauti baudžiamajame procese, o užsienio valstybė, kurioje jis yra, nebendradarbiauja su Lietuvos Respublika.
Konstitucinis Teismas yra ne kartą akcentavęs, kad teisinis reguliavimas neturi sudaryti prielaidų vilkinti nusikalstamų veikų tyrimo ir baudžiamųjų bylų nagrinėjimo. Teisimas už akių, kai to reikalauja teisingumo interesai, taip pat yra pateisinama priemonė ir pagal Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką.
Baudžiamojo proceso kodekso pataisos įsigalios kitą dieną po to, kai bus oficialiai paskelbtos Teisės aktų registre.