Pagaliau už lango pavasaris, saulėtos dienos ir švelnus oras vilioja keliauti. Vieni planuoja atostogas svetur, kiti, artėjant pavasario šventėms, lanko savo giminaičius. Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ įspėja: „Viešbučiuose tikrinkite čiužinius, po kelionių išvalykite lagaminus“.
Kaip plinta blakės?
Nuo 2000 metų pastebimas drastiškas patalinių blakių plitimas visame pasaulyje. Yra dvi pagrindinės priežastys, paskatinusios užkrėstumą, – galimybė keliauti, gyvenimas viešbučiuose ir dėvėtų daiktų pardavimas.
„Šiais laikais turime galimybes keliauti po visą pasaulį. Kartu su keliaujančiais keliauja ir jų daiktai: iš namų į lėktuvą, iš lėktuvo į viešbučius, iš viešbučių į namus. Viešbučiuose žmonių srautas leidžia blakėms be vargo persikelti iš vienos vietos į kitą, užtikrina maistą – kraują. Jei viešbučio kambaryje yra blakių, jos be vargo gali įropoti į lagaminą, pasislėpti tarp drabužių ir taip apsigyventi naujuose namuose“, – pasakoja biologas Liutauras Grigaliūnas.
Skelbimų portaluose gausu siūlymų pirkti naudotus, antikvarinius baldus – tai dar vienas būdas į namus parsivežti blakių. Baldai: lovos, sofos, minkštasuoliai, čiužiniai, – puiki terpė blakėms saugiai pasislėpti ir laukti maisto.
„Įvairūs daiktai yra siunčiami iš tolimiausių pasaulio kampelių .Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai blakės į namus ar biurus atkeliauja su dėvėtais, senais baldais. Patelė iš viso per savo 1,5 gyvenimo metų padeda nuo 200 iki 400 kiaušinėlių, iš kurių išsirita nimfos. Jos neriasi 5 kartus ir prieš kiekvieną nėrimąsi maitinasi krauju, kol subręsta iki suaugusios blakės. Šis procesas dažniausiai trunka 30-40 dienų“, – žiniomis dalijasi biologas.
Kaip patikrinti viešbučio kambarį?
Kai apsistojama viešbutyje, motelyje, ar kitoje nakvynei skirtoje vietoje, patariama patikrinti čiužinius ir lovos rėmus. Taip pat svarbu apžiūrėti spintas: stalčius, baldo apačią, grindjuostes, ypatingą dėmesį rekomenduojama skirti kėdėms, sofoms.
„Užkrėstumą rodo ant čiužinio matomos tamsios arba juodos patalinių blakių išskyrų dėmės, kraujo taškeliai. Gyvi vabzdžiai slepiasi čiužinių siūlėse, lovos rėmų plyšiuose, vietose už lovos ar kampuose. Suaugusios patalinės blakės yra 5 mm ilgio. Nesimaitinusios jos būna plokščios, ovalo formos ir šviesiai rudos spalvos, o pasimaitinusios suapvalėja ir patamsėja”, – pasakojo kenkėjų kontrolės ekspertas.
Kokių priemonių imtis, kai grįžote namo?
Po atostogų ar viešnagės pas giminaičius, draugus, rekomenduojama imti prevencinių priemonių.
„Po kelionių patariama drabužius nedelsiant išskalbti +60 °C vandenyje, gerai išvalyti, išsiurbti lagaminus, juos išvėdinti gryname ore. Šios priemonės sunaikina vabzdžius ir neleidžia išplisti po visus namus. Vakarų Europoje paplitęs efektyvus kontrolės būdas prieš patalines blakes – patalpų, baldų, drabužių kitų namų apyvokos daiktų apdorojimas karščiu, kai aplinkos temperatūra pakeliama iki +55 °C ir per valandą žūva visos blakių stadijos. Tuo išvengiama cheminių medžiagų poveikio žmonėms ir aplinkai”, – teigia L. Grigaliūnas.
Biologas perspėja, jei namuose, svečiuose ar viešbutyje buvo pastebėtos patalinės blakės, reikia nedelsiant imtis naikinimo priemonių, kadangi atsiradus dideliam užkrėstumui šiuos kenkėjus išnaikinti patiems praktiškai bus neįmanoma. Rekomenduojama kruopščiai išvalyti visas vietas, kur pastebėtos blakės, išsiurbti. Tam, kad būtų užtikrintas norimas rezultatas, reikia imtis ir cheminių priemonių.
Pastebėjus įkandimus ant kūno, kenkėjų kontrolės ekspertai pataria kreiptis į medicinos specialistus, kad būtų užkirstas kelias alerginei reakcijai ir antrinei infekcijai.