- Reklama -
KK nuotr.

Petras Navikas, finansų analitikas

Viename dienraštyje buvo paskelbta, kad Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija vilniečiui apskaičiavo 10 milijoną litų mokesčių už tai, kad prekiavo žemės sklypais ir nebaigtais statyti namais neįregistravęs individualios veiklos ir nemokėjo mokesčių. Be to, nurodyta, kad šis pilietis už parduotą nekilnojamąjį turtą gavo 28 milijonus litų bruto pajamų ir, reikia manyti, uždirbo apie 5- 6 milijonus litų grynųjų pajamų. Juk žemės sklypai ir namai nenukrito iš dangaus.

Nenoriu teisinti šio vilniečio ir smerkti mokesčių inspektorių. Privalėjo jis sumokėti mokesčius, o inspektoriai – apskaičiuoti nesumokėtus mokesčius. Tačiau faktas, kad apskaičiuota du kartus daugiau nesumokėtų mokesčių negu šis pilietis uždirbo grynųjų pajamų, parodo, jog yra sveiku protu nesuvokiamų dalykų mokesčių įstatymuose. Manau, kad vilniečiui apskaičiuota daug pridėtinės vertės mokesčio, vadovaujantis PVM įstatymo 92 straipsniu.

Šiuo straipsniu nustatyta, kad neįsiregistravusiam PVM mokėtoju asmeniui, pridėtinės vertės mokestis turi būti skaičiuojamas nuo gautų bruto pajamų, o ne nuo sukurtos pridėtinės vertės, taikant 16 procentų tarifą. Tiksliau sakant, apskaičiuojamas apyvartos, o ne pridėtinės vertės mokestis. Tuo tarpu įsiregistravusiems PVM mokėtojais asmenims pridėtinės vertės mokestis skaičiuojamas nuo pridėtinės vertės.

Ši neteisinga PVM apskaičiavimo neįsiregistravusiems mokėtojais tvarka buvo įteisinta 1996 m. Vyriausybės nutarimu. Tačiau Konstitucinis Teismas 2004 metais pripažino, kad ši tvarka neteisėta. Be to, teismas konstatavo, kad visi asmenys tampa PVM mokėtojais, kurie pasiekia nustatytą metinių bruto pajamų ribą (dabar – 100 tūkst. Lt), neatsižvelgiant į tai ar jie yra įsiregistravę ar neįsiregistravę mokėtojais, o pridėtinės vertės mokestis turi būti apskaičiuojamas pagal vienodas taisykles – nuo sukurtos pridėtinės vertės.

Dar nesulaukus Konstitucinio Teismo sprendimo, Vyriausybei pasiūlius, 1998 metais Seimas perkėlė šią neteisėtą nuostatą į PVM įstatymą.

Straipsnio autorius atkreipė Seimo ir Vyriausybės dėmesį į šią diskriminacinę ir prieštaraujančią Konstitucijai PVM įstatymo nuostatą. Pasiūlė pakeisti PVM įstatymo 92 straipsnį ir nustatyti visiems mokėtojams vienodas pridėtinės vertės mokesčio apskaičiavimo taisykles nuo sukurtos pridėtinės vertės. Kad šis įstatymo straipsnis yra neteisingas pripažino finansų ministras A. Šemeta ir Seimo Finansų ir biudžeto komiteto pirmininko pavaduotojas A. Butkevičius.

Nors praėjo aštuoni mėnesiai, tačiau vis dar nepakeistas PVM įstatymo 92 straipsnis.

Kiek taikant šią įstatymo nuostatą nepagrįstai ir neteisėtai nulinčiuota įmonių ir fizinių asmenų, gali pasakyti tik mokesčių inspekcija. O vilnietis yra dar viena valstybinio reketo auka.

2009-07-21

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!