Vieši klausimai Vilniaus vicemerui Gintautui Babravičiui ir Vilniaus merui Viliui Navickui
Kreipiamės į jus, norėdami užduoti klausimus, kuriuos papildomai inspiravo gerbiamo vicemero pasisakymas spaudos konferencijos metu 2009 m. rugpjūčio 5 dieną. G.Babravičius minėjo, jog Vilniaus savivaldybė yra įsigijusi garsios Fluxus kolekcijos dalį (kiek žinoma, už maždaug 8 milijonus mokesčių mokėtojų litų), kurią Vilniaus vicemeras apibūdino kaip ne tokią vertingą, todėl tai viena priežasčių kodėl ši kolekcija neeksponuojama.
„Aš žinau, kad yra labai daug ginčų dėl tų fluxistų, kad labai išsiskiria nuomonės vertinant tą ant organinio stiklo užspjautą ar užlakuotą kokį nors daiktą, ar jis yra šiaip tiktai juokas ar tai yra vertybė baisinga”, – teigė vicemeras.
Visuomenėje bei specialistų tarpe taip pat netyla kalbos dėl kolekcijos kilmės, jos priklausomybės, saugojimo ir panaudojimo. Juk nėra gerai kai apie nacionalinę, neabejotinai visos Lietuvos vertybę didžioji gyventojų dalis visiškai nieko nežino. Norėdami išsklaidyti nerimą keliančius gandus, užduodame kelis klausimus dėl šios Fluxus kolekcijos ir būsimo Guggenheimo muziejaus.
1. Kiek tiksliai Vilniaus savivaldybė sumokėjo už Fluxus kolekcijos dalies įsigijimą (pateikite išsamią sąmatą)?
2. Kiek tiksliai dar liko sumokėti už likusią Fluxus kolekcijos dalį (pateikite išsamią sąmatą)?
3. Vilniuje yra laisvų patalpų muziejinių vertybių eksponavimui (pvz. naujoji Nacionalinė dailės galerija, kiti Dailės muziejaus padaliniai; yra daug šiuo metu tuščių ir ekspozicijoms ne kartą žadėtų pritaikyti patalpų). Dėl kokių priežasčių įsigyta Fluxus kolekcijos dalis niekur neeksponuojama?
4. Kokiomis sąlygomis įsigyta Fluxus kolekcija ir kas yra Fluxus kolekcijos savininkas (pateikite dokumentus)?
5. Kas yra Fluxus kolekcijos sąraše – ar tai kopijos ar originalai (pateikite tikslų kolekcijos sąrašą)?
6. Kiek kolekcijoje yra lietuviu autorių darbu (pateikite sąrašą su autorių pavardėmis, darbų pavadinimais ir sukūrimo metais)?
7. Kokie ekspertai ir kada įvertino kolekcijos kokybę ir patikimumą (pateikite dokumentus ir supažindinkite su ekspertizės rezultatais)?
8. Kur konkrečiai saugoma įsigytos Fluxus kolekcijos dalis?
9. Ar užtikrinamos visos kultūros vertybių priežiūrai valstybės įstatymais numatytos apsaugos priemones?
10. Guggenheimo muziejaus galimybių studijos dokumente teigiama, jog pagrindinę muziejaus kolekciją perduos J. Meko centras. Tai reiškia, jog kalbama apie vilniečių 2007m. jau įsigytą Fluxus kolekciją. Kaip galima būtų kuo greičiau apžiūrėti VISUS jau įsigytos kolekcijos eksponatus?
11. Ar galima įsigytos Fluxus kolekcijos dalį eksponuoti valstybės muziejuje ar tik išskirtinai Guggenheimo muziejuje?
12. Ar disponuojate kokiais nors dokumentais ribojančiais už mokesčių mokėtojų lėšas brangiai įsigytos kolekcijos eksponavimą (jeigu taip, tai pateikite šiuos dokumentus)?
13. Guggenheimo muziejus projektuojamas privačiame sklype. Muziejaus galimybių studijoje teigiama, jog „norint į projektą įtraukti tarptautinio lygio muziejaus valdytojus, turėtų būti pilnai išsiaiškinta dėl nuosavybės teisės į šias sklypo dalis, be to, turėtų būti atskleista visa su šiais objektais susijusi galiojančių įkaitinių raštų, įsipareigojimų ir sutarčių informacija”. Ar šio sklypo savininkai nepradės kelti nerealių reikalavimų ir nesužlugdys strateginio valstybės projekto?
14. Sunku patikėti, kad žmogus pirko sklypą, kuriame planuojamas statyti strateginės reikšmės objektas šiaip sau – žolytei auginti ar leisti pastatyti VEKS burbulus. Kada tiksliai ir kas įsigijo šį strateginį valstybinės žemės sklypą, kuriame ruošiamasi statyti Guggenheimo muziejų (pateikite išsamią informaciją)?
15. Ar disponuojate dokumentais (galiojančiomis išankstinėmis sklypo nuomos ar pirkimo/pardavimo sutartimis su sklypo savininkais) užtikrinančiais sklypo panaudojimą muziejaus reikmėms (jeigu taip, pateikite šiuos dokumentus)?
Kai kurių atsakymų, kaip jūs ir patys žinote, laukiame jau po vienos dienos. O kai kuriems atsakymams paruošti, kaip jūs irgi suprantate ir kaip numato įstatymas, jūs turite net savaitę.
Išsklaidykime visuomenėje kylančias abejones ir negeras mintis visi kartu, ryžtingai ir negrįžtamai! Padarykime viską, kad Lietuvos visuomenė, šalies svečiai ir emigrantai kuo greičiau turėtų galimybę susipažinti su įsigytomis meno vertybėmis.
ekspertai.eu inf.