- Reklama -

Rimas JANKŪNAS,
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys, medicinos mokslų daktaras

Gruodžio pradžioje JAV paskelbta dvejus metus trukusio COVID-19 pandemijos tyrimo ataskaita. Kaip ir galima tikėtis, Lietuvoje nueinančios valdžios dėmesio ji nesulaukė. Visuomenė su jos išvadomis nesupažindinta, komentuota epizodiškai ir vienašališkai. Panagrinėjus 520 puslapių ataskaitą, galima nutuokti, kodėl pas mus linkstama tyrimą nutylėti arba bent jau sumenkinti jo vertę.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atsakas į COVID-19 pandemiją ataskaitoje vertinamas kaip „absoliuti nesėkmė, nes PSO pasidavė Kinijos komunistų partijos spaudimui ir Kinijos politinius interesus iškėlė aukščiau savo tarptautinių pareigų“.

Dokumentas atskleidė aukščiausių JAV visuomenės sveikatos pareigūnų korupciją, pandemijos valdymo klaidas, labiausiai tikėtiną viruso kilmę ir informavo apie įtakingų asmenų, tarp jų – buvusio Niujorko gubernatoriaus A. Cuomo patraukimą baudžiamojon atsakomybėn. To paties A. Cuomo, kurio įsakymu slaugos namai buvo priversti priimti COVID-19 sergančius pacientus. Tikėkimės, kad baudžiamojo persekiojimo metu paaiškės, kiek gyvybių šis įsakymas kainavo. Vėliau A. Cuomo daug kartų sąmoningai ir melavo apie Niujorko slaugos namų tragediją.

JAV ataskaitoje galima įžvelgti analogijų su mūsų valdžios veiksmais. Buvusioji Lietuvos vyriausybė taip pat vadovavosi PSO rekomendacijomis, t.y. vykdė tą pačią Kinijos komunistų partijos diktuotą politiką. Sveikatos teisės institutas ne kartą perspėjo, kad taikytos priemonės nebuvo pagrįstos moksliškai ir grubiai pažeidė žmogaus teises.

Teiginiai apie vakcinaciją neparemti mokslu

Ataskaitoje pripažįstama, kad paskubomis užregistruotos COVID-19 vakcinos, priešingai nei buvo žadėta skatinant masinę vakcinaciją, nesustabdė viruso plitimo. Privaloma vakcinacija nebuvo paremta mokslu ir padarė daugiau žalos nei naudos – ji pamynė žmogaus teises ir net pablogino JAV kariuomenės parengtį, – nurodoma JAV Atstovų rūmų pranešime spaudai.

Panašiai ir Lietuvoje neskiepytiems buvo stengiamasi užkurti pragarą, tą viešai pripažįstant. Dalis neteko darbų, apribota judėjimo laisvė, jie liko už renginių, prekybos centrų ir restoranų durų, studentai buvo metami iš universitetų patalpų ir bendrabučių. Raginta net neteikti sveikatos paslaugų, nebemokėti ligos išmokų. Dabar nenorime prisiminti, kad dalis Lietuvos žmonių patyrė pažeminimą ir žalą, kuriems analogų mūsų nepriklausomoje šalyje niekada nebuvo.

Ginant neegzistuojančią „teisę neužsikrėsti“, buvo pamirštas fundamentalus biomedicininės etikos principas – laisvas ir informuotas sutikimas dėl bet kurios medicininės intervencijos. O jo atsisakę artėjame prie nacių eksperimentų su žmonėmis.

Čia reikia priminti gėdingą Lietuvos Konstitucinio Teismo nutarimą, kuriuo galimybių paso įvedimas pripažintas pagrįstu. Šis nutarimas neturi ir net negali būti pagrįstas medicinine logika, kadangi vienintelis teismo vienintelis ekspertas šioje byloje buvo biologijos bakalauras be medicininio išsilavinimo, aršus kovidinių ribojimų šalininkas.

Žala sveikatos priežiūros sistemai

Ataskaitoje pažymima, kad COVID-19 pandemija smarkiai pakenkė Amerikos sveikatos priežiūros sistemai: pablogėjo sveikatos priežiūros kokybė, pailgėjo eilės, sutrumpėjo apsilankymų pas gydytojus trukmė, o ligos dažniau lieka nediagnozuotos.

Akivaizdu, kad tas pats atsitiko ir Lietuvoje. Gelbėdami sveikatos sistemą nuo perkrovimo, pandemijos valdytojai ją rimtai sutrikdė.

Mokyklų uždarymas buvo klaida

Socialinio atstumo rekomendacija, dėl kurios JAV buvo uždarytos mokyklos ir smulkusis verslas, tyrimo išvadose vertinama kaip laužta iš piršto, nepagrįsta mokslu.

Ilgalaikis uždarymas padarė neišmatuojamą žalą psichinei bei fizinei amerikiečių sveikatai, ypač neigiamai paveikdamas jaunesnius piliečius. Dėl mokyklų uždarymo vaikai patyrė didžiulę žalą mokymosi pasiekimams, pablogėjo jų psichinė ir fizinė būklė. 12-17 metų mergaičių bandymų nusižudyti padaugėjo 51 proc.

Deja, absurdiškas idėjas uoliai įgyvendino ir Lietuva, pasižymėjusi vienu ilgiausių mokyklų uždarymų Europoje. 2020-2021 mokslo metais nuotoliniu būdu mokytasi daugiau kaip 200 dienų. Iki pandemijos Lietuvoje apie 13 proc. vaikų turėjo arba emocijų sutrikimų, o antrojo karantino metu tokių padaugėjo iki 50 proc. Tėvų inicijuotas procesas prieš valstybę dėl karantinų žalos vaikams įstrigęs teismuose.

Dezinformacija ir cenzūra

JAV Kongresui pateiktoje ataskaitoje konstatuojama, kad visuomenės sveikatos pareigūnai ignoravo natūralų imunitetą po COVID-19 ir dažnai skleidė dezinformaciją. Jų skelbiami pranešimai buvo prieštaringi ir neskaidrūs, o reakcijos skubotos. Siekdama paneigti tai, ką jie vadino dezinformacija, Biden administracija taikė nedemokratiškus ir, tikėtina, antikonstitucinius metodus, įskaitant „spaudimą socialiniams tinklams cenzūruoti tam tikrą COVID-19 turinį.“

Nuo to nukentėjo ir kitos valstybės, įskaitant Lietuvą, kai YouTube, Facebook ir kt. cenzoriai šalino turinį pagal politinį užsakymą.

Labiausiai tikėtina COVID-19 kilmė – laboratorinė

Ataskaitoje konstatuojama, kad JAV mokesčių mokėtojų pinigai buvo naudojami pavojingiems funkcijos stiprinimo tyrimams, o labiausiai tikėtina COVID-19 kilmė – incidentas laboratorijoje šių tyrimų metu. Potencialiai pavojingų mokslinių tyrimų priežiūros procedūros yra nepakankamos, nepatikimos ir kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai bei nacionaliniam saugumui.

Korupcija

JAV Atstovų rūmų pranešime spaudai nurodoma, kad mažiausiai pusę COVID-19 valdymui skirtų lėšų, išvogė „tarptautiniai sukčiai“ (pranešime „international fraudsters“).

Atitinkamai Lietuvoje Sveikatos teisės instituto atlikto COVID-19 finansų tyrimo išvados rodo, kad daugiau kaip du trečdaliai iš 5 milijardų eurų, Lietuvoje panaudotų COVID-19 valdymui, išleisti nesilaikant įstatymų ir neaišku kam.

Lietuva irgi privalo padaryti išvadas

The Economist duomenimis, Lietuva COVID-19 valdė blogiausiai, užimdama pirmąją vietą pasaulyje pagal mirčių skaičiaus padidėjimą. Nuo COVID-19 pradžios iki šiandien Lietuvoje turime 32 440 perteklinių mirčių. Nurodoma 9 570 iš jų priežastis yra COVID-19. Likusias 22 870 sunku paaiškinti kitaip negu nekompetentingais ar korupciniais Vyriausybės sprendimais, ypač įvertinus tai, kad 2020-2021 metais stacionarinių pacientų skaičius buvo ne didesnis, o mažesnis negu 2015-2019 metais.

Sveikindamas naująją JAV administraciją, linkiu jai atlikti visus veiksmus, kurie yra būtini, kad COVID-19 valdymo absurdai nepasikartotų. Vis daugiau valstybių, panašiai kaip JAV, imasi vertinti taikytas priemones, pripažįsta klaidas, žmogaus teisių pažeidimus, sukeltą žalą, stengiasi išmokti pamokas ir kompensuoti žmonių patirtą žalą.

Deja, ankstesnioji Lietuvos valdžia elgėsi priešingai – I. Šimonytės Vyriausybė su savo ekspertais apsidovanojo vieni kitus už galimybių pasą, puikų pandemijos valdymą ir tai, kad jie negirdėjo kritikų, bandžiusių sustabdyti įsibėgėjusį absurdą. Istorija yra griežta mokytoja. Tie, kad neišmoksta pamokų, yra baudžiami naujomis, todėl esu tikras, kad Lietuvoje yra būtinas panašus tyrimas kaip JAV.

JAV atstovų rūmų pranešimas spaudai: https://oversight.house.gov/release/final-report-covid-select-concludes-2-year-investigation-issues-500-page-final-report-on-lessons-learned-and-the-path-forward/

- Reklama -

KOMENTUOTI

Įrašykite savo komentarą!
Čia įveskite savo vardą
Captcha verification failed!
CAPTCHA vartotojo vertinimas nepavyko. Prašome susisiekti su mumis!