Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
2020 Rugsėjis 30 Trečiadienis
 

9 klausimai apie viešuosius pirkimus, kurie padės Jums tinkamai pasiruošti dalyvavimui

2020-06-18 13:11 | Aktualu. | Komentarų

Viešųjų pirkimų galimybės Lietuvoje yra atviros, tad nieko keisto, kad vis daugiau verslų ryžtasi išbandyti savo patirtis šalyje organizuojamuose pirkimuose

Viešųjų pirkimų galimybės Lietuvoje yra atviros, tad nieko keisto, kad vis daugiau verslų ryžtasi išbandyti savo patirtis šalyje organizuojamuose pirkimuose, juolab, kai sumos didesnės – taip pat ir tuose, kurie organizuojami ES šalyse.

Nors patys pirmieji žingsniai ir informacijos įsisavinimas gali atrodyti sudėtingas, tačiau kuo daugiau domėsite – tuo viskas bus paprasčiau. Juolab, geriausia savo komandoje turėti žmogų, kuris yra atsakingas už viešuosius pirkimus, puikiai išmano visus įstatymus ir tuo pačiu garantuoja, kad bet kokie iškilę nesklandumai bus greitai sutvarkyti.

O greitesniam informacijos įsisavinimui pateiksime 9 tiekėjams labiausiai kylančius klausimus, kurie turėtų padėti tinkamai pasiruošti pačiam pirmam savo konkursui.

1.      Kas yra kvalifikaciniai reikalavimai?

Norėdami dalyvauti viešuosiuose pirkimuose turite atitikti organizacijos keliamus kvalifikacinius reikalavimus. Tai yra vienas svarbiausių etapų. Tais atvejais, kai esate tikras, kad paslaugas būsite gebus suteikti, atitinkate visas kitas sąlygas, tačiau kvalifikaciniai reikalavimai nėra patenkinami – paprasčiausiai Jūsų kandidatūra nebus svarstoma, tad dalyvauti viešuosiuose konkursuose – negalėsite.

Žinoma, kai kuriais atvejais gali būti teikiamos perteklinės sąlygos, kurios trukdo racionalią konkurenciją. Tokiu atveju pirmiausia dėl sąlygų galima kreiptis į organizaciją, kad ji paaiškintų poreikius, o negavus racionalus atsakymo – visada galima reikšti pretenzijas dėl peržiūros. Tokiu atveju patikinama, ar visi keliami kvalifikaciniai reikalavimai yra racionalūs ir pagrįsti.

2.      Kas yra ekonominio naudingumo kriterijus?

Prieš planuodami teikti savo paraišką dėl kandidatūros – būtinai turite susipažinti su ekonominio naudingumo kriterijais, kurie yra pateikiami viešai. Tokiu atveju kiekvienas tiekėjas gali įvertinti – kokie aspektai yra vertinami ir kokie balai už tai yra skiriami. Daugelių atveju po peržiūros paprasčiausiai nusprendžiama nebeteikti savo kandidatūros, kadangi tai galiausiai bus tik laiko gaišimas.

Žinoma, tam tikrus punktus galima pakoreguoti įtraukus partnerius ir panašiai, tačiau kuomet ekonominio naudingumo kriterijus yra labai aukštos ir sudėtinės dalys nepalankios Jums – geriausia negaišti savo laiko bandant pateikti patrauklų pasiūlymą.

3.      Kokių dokumentų reikia teikiant pasiūlymą dėl kandidatūros?

Pamačius pasiūlymą dėl viešojo konkurso reikia įvertinti kuo daugiau smulkmenų, kurios yra pateikiamos apraše. Viena iš detalių yra dokumentacijos pateikiamas, kuris yra būtinas ir be kurio pristatymo – Jūsų kandidatūra taip pat net nebus svarstoma.

Pirkimo sąlygose tiksliai nurodoma – kokie dokumentai yra reikalingi. Blogiausia, kad dažnai ne vienoje vietoje, tačiau priklausomai nuo skaitomo skyrelio, tad panagrinėkite atidžiau, atskirai išsirašykite, kad ramiai galėtumėte surinkti visus dokumentus, kurie yra būtini.

Štai todėl geriausia, kai apie skelbiamą konkursą sužinoma kuo anksčiau. Tokiu atveju dažniausiai lieka daugiau laiko ne tik smulkmenų įvertinimui, tačiau ir tam tikrų dokumentų surinkimui. Juk kai kurie gali būti reikalingi dažnai, tad juos jau bet kuriuo atveju visada turėsite po ranka, tačiau kiti – rečiau reikalingi, tad net gali tekti ieškoti archyvuose, kad galėtumėte dalyvauti viešajame konkurse.

4.      Kada galima teikti pretenzijas dėl pirkimo sąlygų?

Kiekvienu atveju yra pateikiami terminai, kurie skirti ne tik tiekėjams, tačiau taip pat ir organizacijoms. Tų terminų reikia laikytis, kadangi jie gali užtikrinti, kad visos, net ir pačios mažiausios smulkmenos bus sutartos, galiausiai, pavyks išspręsti nesklandumus, kurie kyla. Dažniausiai pateikiami terminai nurodomi sąlygomis, kuriuose matyti konkrečios datos. Tai padeda kur kas paprasčiau įvertinti laiko tarpą, kuris yra turimas. Apskritai pretenzijų teikimui dažniausiai skiriamas laikas yra vos 10 dienų nuo tada, kai paskelbiamas konkursas. Jeigu organizuojamas supaprastintas konkursas – tokiu atveju galimos tik 5 darbo dienos. Jeigu nespėjote pateikti pretenzijos, kurios gali būti susijusios su ekonominiu naudingumu, kvalifikacija ir panašiai – ji paprasčiausiai nebebus nagrinėjama.

5.      Kas yra keliami techninės specifikacijos reikalavimai?

Kiekvienu atveju sąlygose, kurios yra keliamos tiekėjams, taip pat yra pateikiamos techninės specifikacijos, kurias turi atitikti. Tiekėjo tikslas yra įvertinti – ar jis bus pajėgus atitikti tas sąlygas. Žinoma, taip pat papildomai naudinga vertinti, ar keliamos sąlygos tikrai atitinka racionalius pagrindus, ar jos nėra pakreiptos tam tikra linkme, kad būtų naudingos tik tam tikram verslui, tad gali trukdyti konkurencingumą.

6.      Kas yra ūkiniai subjektai partnerystei?

Jeigu nepavyksta laimėti konkurso vienam, tiksliau matyti, kad nepavyksta atitikti keliamų reikalavimų – tokiu atveju visada galite pasikelti partnerius, kurie tarsi „užpildo“ tas spragas, kurios yra Jūsų atveju. Vienu atveju partneriai gali būti reikalingi todėl, kad nepavyksta atitikti keliamų kvalifikacinių reikalavimų. Tokiu atveju pagalbinė įmonė turi turėti visus reikalingus dokumentus. Taip pat pagalba gali būti reikalinga ir tais atvejais, kai reikalingi papildomi finansiniai kaštai. Sujungus abi pajėgas dažniausiai pavyksta kur kas našiau suruošti reikalingus dokumentus, pasirūpinti, kad bus sutvarkyta viskas, ko reikia, kad dalyvavimas būtų sėkmingas.

7.      Kas atsakingas už nesklandumų sprendimą?

Tais atvejais, kai dalyvavimo metu atsirado tam tikri nesklandumai, kurie Jums kelia abejones – siūlome kreiptis į Viešųjų pirkimų komisiją, kurios tikslas garantuoti, kad viskas bus sklandu ir tuo pačiu skaidru. Taip pat papildomai įtraukiamos ir kitos organizacijos, pavyzdžiui, Konkurencijos taryba. Viskas daroma tam, kad viešieji pirkimai būtų kuo sklandesnis procesas, kuris garantuoja, kad mokesčių mokėtojų pinigai bus tinkamai paskirstomi.

8.      Ką apima duomenų konfidencialumas?

Gana daug klausimų yra susiję su konfidencialumu. Dalis informacijos apie teikiamas paslaugas ir prekes turi būti viešinama, kadangi tik tokiu atveju bus galima užtikrinti skaidrumą. Tačiau taip pat įmonės baiminasi, kad ta dalis gali būti per didelė ir tokiu atveju bus prarandama konfidenciali informacija, kuri turėtų likti tik įmonės „ribose“. Žinoma, komercinės paslaptys visada išlieka tik verslams, tačiau tam tikra info, kuri susijusi su kvalifikacija, pajamomis ir panašiai – turi būti vieša.

9.      Kaip teikiamos pretenzijos dėl pasiūlyto vertinimo?

Ne tik tiekėjai turi atitikti labai daug reikalavimų, kurie gali užtikrinti, kad jų kandidatūra bus svarstoma, tačiau taip pat ir kiekviena organizacija, kuri skelbia konkursus, žiūri, kad kiekvienas pateiktas įsakymas ir keliamas reikalavimas būtų racionalus ir pagrįstas. Jeigu tiekėjui kyla kokių nors neaiškumų dėl pasiūlyto vertinimo – tokiu atveju jis gali prašyti paaiškinimo – kodėl keliami vieni arba kiti reikalavimai.

Žinoma, labai svarbu, kad pretenzija būtų motyvuota, kadangi organizacija taip pat neturi laiko peržiūrėti ir iš naujo pagrįsti tų punktų, kurie yra logiški ir kuriuos suprasti galima plačiau pasidomėjus.

Pasikartosime, kad šiuo atveju yra ypač svarbus laikas, kadangi skiriama tik 10 d.d.

Komentarai

 

 

 


 
https://komentaras.lt/pingpongiukoakademija-kviecia
Video reportažasNerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Profesorius V. Urbonas: Ne visi žino šiuos paprastus būdus virškinimo problemoms mažinti
Vilniaus universitetas baltarusių studentams siūlys nemokamas studijas ir stipendijas 2
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Berta Čaikauskaitė. Politikų pažadai karantino eteryje – apšilimas prieš rinkimus? (2)
Sena kaip pasaulis taisyklė byloja, jog komunikacija prieš rinkimus – tai vienas stipriausių...

Batutas – grožiui, sveikatai ir gerai savijautai 
Nors daugelis tėvelių vaikus skatina kasdien kuo daugiau laiko praleisti lauke, tačiau patys...

Kaip neprašauti perkant mikrobangų krosnelę? 
Jeigu svarstote apie mikrobangų krosnelės įsigijimą – svarbu, kad žinotumėte keletą svarbių dalykų....

E. Kručinskienei – daugiavaikės motinos klausimai (4)
Socialiniame tinkle „Facebook“ didelio susidomėjimo sulaukė neįgalų vaiką auginusios moters atviras laiškas E....

Norite visada būti žvalūs ir sumažinti įvairių ligų tikimybę? Štai ko jums reikia 
Visus žmones vienija vienas bendras vardiklis – norime būti žvalūs, energingi ir nesirgti,...

D. Jastramskis išleido monografiją apie žiniasklaidos politiką Lietuvoje (7)
VU Komunikacijos fakulteto ir Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Deimantas Jastramskis,...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
Konservatoriai parengė emocinės sveikatos gerinimo planą (5)
„Lietuvoje jau beveik du mėnesius trunkant karantinui kyla reali grėsmė,...
S. Skvernelis: Startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos priemonė mažoms įmonėms (5)
Smulkiajam verslui – gera žinia: startuoja ypač greito įgyvendinimo pagalbos...
Klaipėdos miesto konservatorių lyderiu išrinktas buvęs kariuomenės vadas A. Pocius (7)
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos Klaipėdos skyriaus nariai vakar...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (5)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (5)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (5)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (1)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
Jungtinėje Karalystėje sulaikytas metus ieškotas Kamuolinių grupuotės narys (1)
2020 m. balandžio 29 d. Jungtinėje Karalystėje sulaikytas Kamuolių ginkluoto...
Asmuo dėl jo pašto dėžutėje rastų psichotropinių medžiagų lieka išteisintas (1)
Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti apygardos teismo išteisinamąjį nuosprendį G. N.,...
 
Naujų potyrių miegamajame suteiks vibratoriai poroms (1)
Kas yra vibratorius, greičiausiai, sakyti nereikia. Šis malonumų šaltinis paprastai...
Darbo kalendoriai: koks turėtų puošti Jūsų stalą? (2)
Nors dažniausiai darbo kalendoriais rūpinamės artėjant naujiems metams, tačiau kartais...
Paklodės priežiūra pagal audinį: valome teisingai (1)
Geras miegas – būtinas kiekvieno žmogaus fiziologinis poreikis, kuris gali...
Krašto apsauga   Užsienis
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
Kazlų Rūdos poligone treniravosi Lietuvos kariuomenės ir JAV karinės oro pajėgos (1)
Kovo 20 d. Lietuvos kariuomenės Brigados generolo Kazio Veverskio poligone...
Naujo Lietuvos kariuomenės laivo pirkimas bus skelbiamas balandį (1)
Lietuvos kariuomenė planuoja įsigyti naują laivą teršalų likvidavo ir gelbėjimo...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (25)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (8)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (2)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...