Kontaktai      Rašykite mums       KK TV       Siūlo darbą       Foto       Prenumerata Lietuviškai По-русски English
turgelis.net
2022 Rugpjūtis 10 Trečiadienis
 

Negi niekas nemato, kad mums meluoja

2010-11-08 19:04 | Nuomonių ringas | Komentarų (36)

Daktaras Algimantas Matulevičius

Visi pergyvena dėl demokratijos Baltarusijoje, dėl jų būsimų Prezidento rinkimų. Bent jau dauguma stengiasi pasidalinti mūsų sukauptomis “demokratiškomis vertybėmis”. Tik nedidelis klausimėlis, ponai, – o ar tikrai turime realią demokratiją, tikrai laisvus, nuo bet kokių įtakų tiek iš vidaus, tiek iš išorės nepriklausomus rinkimus? Ar šiandien Lietuvoje yra tokia demokratijos stadija, kad bet koks laisvas šalies pilietis gali iškelti savo kandidatūrą ir lygiomis teisėmis susirungti su kitais varžovais už teisę būti išrinktu? Gal tikrai jam bus suteikta galimybė be trukdymų susitikti su potencialiais rinkėjais visose viešose vietose, ir nebus trukdymų paskelbti savo nuomonę žiniasklaidoje? O kaip su potencialiais rinkėjais? Ar jie gaus pilną ir vienodai teisingą informaciją apie visus dalyvius?

LR Konstitucija pasisako būtent už tokius rinkimus. Kad taip ir vyksta, iškilmingai paskelbiama rinkimams pasibaigus daugiamečio VRK pirmininko Zenono Vaigausko spaudos konferencijose. Atrodo, kad mes jau tikrai tapome pavyzdžiu ne tik Baltarusijai, Rusijai, bet dar daugeliui šalių, kuriose rinkimai vyksta kitaip.

Tačiau rinkimai vadinamoje demokratijoje, pasirodo, be pinigų neįmanomi. Jie būtini susimokant valdžiai už teisę dalyvauti rinkimuose. Toliau tu niekur nepaskelbsi savo programos, idėjų, bei nepaaiškinsi rinkėjui, kodėl jis turi balsuoti už tas idėjas, ar tave. Jeigu nenusipirksi vietos laikraščiuose, arba nesusimokėsi už radijo, TV transliacijas ar internetinę reklamą. Net norint atspausdinti pačias elementariausias informacines “skrajutes”, reikia pinigų. Talkininkus, suprantama, galima surinkti savanorius, bet norint rimtai varžytis su konkurentais, rinkimų štabe būtina turėti nors vieną profesionalų talkininką, o jam reikia mokėti. Toliau reikia išsinuomoti patalpas. Partijos, kurios prie valdžios, čia ir vėl sutaupo, nes visose savivaldybėse turi nemokamas patalpas savo skyriams, taip pat gali pasinaudoti už valstybės pinigus išlaikomais Seimo narių biurais. O kur dar neišvengiamos išlaidos telefonams, transportui ir taip toliau ir panašiai…

Pirmoji išvada – norint dalyvauti “laisvuose” lietuviškuose rinkimuose, būtina pačiam turėti, arba gauti iš kur nors pinigų. Be šios sąlygos negali apie tai nė svajoti.

Žinau ponų argumentą, kad, jei tavo idėjos patrauklios, tai rėmėjų atsiras. Leiskite rimtai suabejoti. Rėmėjai Lietuvoje – dažniausiai verslo atstovai arba pasiturintys piliečiai. Įdomu, kodėl jie turėtų remti tokį kandidatą į bet kurią valdžios instituciją, jeigu jis pasisako už padorų, sąžiningą, ne šešėlinį verslą, ne korumpuotus politikus, moralų elgesį ir didesnes algas dirbantiesiems, didesnes pensijas ir griežtesnę tvarką, mokant mokesčius ir pan. Be to, potencialiam rėmėjui negali pažadėti, kad “atsilygins”, jei būs išrinktas, nes būs visiems vienodai teisingas, kaip reikalauja priesaika ir Konstitucija. Praktiškai tokiam jokių galimybių ką nors gauti. Bet net jei ir pasiseks kažkiek sukrapštyti savų, ir kažkiek iš rėmėjų, vis tiek tai bus labai kuklios lėšos. O jūsų konkurentai – stambiosios partijos, gaunančios milijonines sumas iš valstybės, ir ne ką mažesnes iš rėmėjų. Rėmėjai jas remia, nes jau per dvidešimt metų suprato šios pinigais grįstos “pseudodemokratijos” taisykles – litas, paaukotas esantiems prie valdžios, ateityje atsipirks dešimteriopai, nes jiems bus atlyginta. Niekas to nepasmerks, o prokurorai nebaus, nes per dvidešimt metų nebaudė.

Štai ir sąlyga uždaviniui: kas geriau pasirodys per rinkimus – ar tas, kas turi labai gražias idėjas kaip išgyvendinti korupciją, šešėlinę ekonomiką, grąžinti į mūsų gyvenimą padorumo, moralės sampratą, ar tas, kas disponuos didžiausiomis galimomis pinigų sumomis?

Manau, atsakymas aiškus net pradinukui – turtuoliams ir purvinai rinkimus tvarkantiems su savo gražiais ketinimais šioje sistemoje po kojomis geriau ir nesipainioti. Padorus, protingas, išmintingas, moralus, bet neturintis pinigų žmogus jokių galimybių laimėti rinkimines kovas neturi.

Nebūkime naivūs ir neapsimetinėkime – juk kalba neina apie kelias dešimtis litų. Rinkimams naudojami milijonai. VRK kartu su VMI net suprakaitavę dirba, kaip suskaičiuoti legalias lėšas, išleidžiamas rinkimams, bet niekas net nebando ką nors daryti, bandant sustabdyti didžiulį nelegalių pinigų, naudojamų rinkimams, srautą.

Man būnant Seimo NSGK pirmininku, teko rimtai auklėti VSD ir STT vadovus, kad būtent jų priedermė ir pareiga gaudyti ir užkardyti nelegalių lėšų politinei reklamai, tiek iš šalies vidaus, tiek iš išorės srautus. Tačiau jie visaip išsisukinėjo ir nieko nedarė, nedaro ir, atrodo, nebedarys. O sumos naudojamos išties įspūdingos, ir skaičiuojama maždaug vienas prie dešimt. Tai yra – vienam legaliam litui papildomai dar panaudojama dešimt nelegalių. Mintyse turimos visos lėšos politinei reklamai (ne tik per pačius formalius rinkimus). Juk dauguma politikų reklamuojasi pastoviai, ir nemanykite, kad tai daroma nemokamai.

Viena iš priežasčių, kodėl teisėsauga nebekovoja su nelegaliais pinigais politikoje, – tai bendras didžiulis valstybės reikalų tvarkymo kriminalizacijos mastas, kuris ilgainiui sugriaus net ir nedidelius civilizuotos (ne nusikaltėlių) valstybės likučius. Tai konkretus pavyzdys, kaip politikai nusikalstamai leido prokurorams numarinti nelegalių 25 milijonų litų invazijos į Lietuvą iš svetimos šalies specialiųjų tarnybų, kad į politinį olimpą būtų atvestas savo statytinis Viktoras iš Kėdainių, bylą.

VSD pareigūnai, atlikę labai svarbų valstybei darbą, išaiškinę nusikaltimą prieš valstybę, siekiant uzurpuoti jos politinę sistemą, išmesti iš VSD su vilko bilietu, o šis veikėjas toliau šokdina valdžios ir teisėsaugos marionetes, mokindamas, jo terminologija tariant, …žioplus litovcus gyvenimo…

Šis pavyzdys atėmė bet kokį norą iš likusių padorių teisėsaugos pareigūnų ką nors daryti. Kodėl jiems rizikuoti, jei tokia padėtis tenkina visus – konservatorius su liberalais, socdemus su tvarkiečiais, ir visus kitus, esančius prie valdžios? O kodėl tenkina? O todėl, kad ir patys naudojasi nelegaliomis lėšomis politikai daryti.

Antra išvada – prie tokios korupcijos valstybėje, kai niekas nebekontroliuoja nelegalių pinigų srautų politinei reklamai ir rinkimams, neturime teisės teigti, kad esame demokratinė valstybė, ir kad mūsuose vyksta realūs demokratiniai rinkimai. Vyksta didelių pinigų kova dėl įtakos, kad tuos pinigus dar valstybės sąskaita ir pasididinti. Štai realybė, nors ir bjauriai atrodanti.

Didžiausios lėšos, naudojamos rinkimuose, atitenka žiniasklaidai. Politinė reklama ir rinkimai – tai žiniasklaidos pasipelnymo šaltinis. Žiniasklaida, tapusi privačia, pamiršo savo misiją – objektyviai informuoti skaitytoją ar žiūrovą apie vieną ar kitą procesą, apie politiką ar besistengiantį juo tapti. Deja, objektyvumo vietą užėmė pinigai. Kas mokės pinigus už tai, kad tave koneveiktų? Juk tai gryniausia nesąmonė. Moka, kad ne girtų, o koneveiktų konkurentą? Beje, vertėtų įvesti privalomą ženklinimą, kiek reklaminis straipsnis ar TV reklama kainavo. Manau, tai žmonėms padarytų įspūdį, ypač TV reklama, kainuojanti dešimtimis tūkstančių. Ją pagal kainas vejasi ir interneto įkainiai.

Tačiau mūsuose ypač pavojinga yra jau pilnai suvešėjusi nelegalių pinigų finansuojama paslėpta politikų reklama. Tai daroma nekaltai. Politikas tiesiog dalyvauja laidose. Klasiškiausias pavyzdys – kaip Uspaskichą į kiekvieną trobą atvedė Valinskas su “Agurkicho“ personažu. Kas gali paneigti, kad už tai jis gavo apie milijoną litų?

Manau, visiems aišku, kad dabartinis Vilniaus merų paradas, į kurį susiruošė A. Zuokas ( jis gi – Abonentas), V.Uspakichas (jis gi – įtariamasis baudžiamojoje byloje), A. Paulauskas (jis gi – “valstybininkų” klano geras draugas) ir, kad nebūtų vyrams liūdna, viena moteris – K. Prunskienė (ji gi – “kniaginia”) – tikrai netrykšta moraliomis idėjomis ir noru, kaip Vilniaus reikalus pradėti tvarkyti skaidriai, be „rubikonščikų“. O ką gero pademonstruos Kauno milijonieriai, pasivogę ir supurvinę pačią visuomeninių judėjimų idėją vien tam, kad atėjus į valdžią pasitvarkytų savus verslo reikalus? Nes jeigu norima tikrai atlikti dorą darbą visai miesto bendruomenei, tam nebūtina lįsti į savivaldybės tarybą, o reikia siųsti ten padorius, tam darbui tinkamiausius žmones. Manau, apie moralės, padorumo ir išminties grąžinimą į mūsų visuomeninį – politinį gyvenimą net nemąstoma. O kam? Jiems to nereikia. Politologai eilinį kartą padūsaus, kaip blogai pas kaimynus ir kaip gerai pas mus. Bet juk gėrio nuo to nepadaugės. Melas ir liks melu, o ne laisve!?

Ir dar viena išvada – negali būti reali demokratija, kai žiniasklaida yra verslas, o laisvas žodis matuojamas pinigais. Nėra demokratijos, jei nėra laisvos, nuo valdžios ir pinigo nepriklausomos žiniasklaidos. Reiškia, nėra ir laisvų, lygių rinkimų.

Siūlau rimtai pradėti diskutuoti apie mūsų melagingos ir amoralios sistemos rimtą remontą. Kam meluot, jeigu visi mato, kad nėra taip, kaip bandoma teigti iš aukštų tribūnų. Juk melas, tapęs valstybės valdymo sudėtine dalimi, griauna tą pačią valstybę iš vidaus, ir anksčiau ar vėliau sugriaus.

Turint tokią pinigais – ir ypač nelegaliais – grįstą rinkimų sistemą, neturėtume stebėtis, kodėl į valdžią išrenkami nusikaltėliai, amoralūs cinikai ir visiškai tam netinkami asmenys.

Pati politikos darymo sistema yra ydinga ir kriminalizuota, būtent dėl to ji ir nepajėgi sukurti ką nors padoraus. Demagogija ir melas nevirs tiesa, jeigu jų neatsisakysim. Tai nesigaus savaime,nes į valdžią lenda kriminalas, kad iš jos pasipelnytų.

Jie geranoriškai savo tikslo neatsisakys. Mes, žmonės, neapsikentę, kad mus mausto, privalome susivienyti ir tam pasipriešinti, kitaip realios demokratijos ir žmoniškų rinkimų bei padorių politikų niekada ir nematysime.

Komentarai

 

 

 
  1. Yahoo!® Connected TV Developer Event in May, Yahoo! has launched a Connected TV App Development Kit for developers including Device

    Thumb up 72 Thumb down 0

  2. Liking the new changes, but still hoping for measurement details; tracking posts in the forum, maybe in-app updates; more personalization from the coach; and a decrease in price because $10/month is ridiculous.

    Thumb up 72 Thumb down 0

  3. I do like the manner in which you have framed this difficulty plus it really does supply me a lot of fodder for consideration. Nevertheless, through what I have witnessed, I basically wish when the remarks pile on that people stay on point and in no way embark upon a tirade associated with some other news of the day. Yet, thank you for this superb piece and even though I do not necessarily go along with it in totality, I regard the perspective.

    Thumb up 72 Thumb down 0 
Video reportažas


Nerpigiau.lt

Nerpigiau./lt/produktas/505/nusikaltimas-valstybes-vardu

Aktualu. Komentarai
Pigus šildymo būdas individualiems namams
Į ką atkreipti dėmesį renkantis avalynę vasarai?
Foto reportažai Aktualu Naujausias numeris
Kodėl romperiukai tituluojami geriausiu drabužiu mažyliams? 
Mažylių apranga – nuo jos įsigijimo iki aprengimo ir dėvėjimo – labai aktualus...

Nauja kryptis vestuvių žemėlapyje: lietuvius kviečia tuoktis Gran Kanarijoje 
Vestuvės užsienyje vis labiau populiarėja, tačiau sudėtingas šventės organizavimas daugelį porų atbaido nuo...

Prietaisai moterų sveikatai bei malonumui  
Įrodyta, kad vaginalinių kamuoliukų bei vibratorių naudojimas yra naudingas moterų psichologinei bei fizinei...

Vasaros sezonas prasideda: ką turėtų žinoti šunų šeimininkai? 
Prasidėjus šiltajam metų sezonui, didelė dalis žmonių džiaugiasi dėl malonaus oro ir galimybės...

Kiek kainuoja geros kokybės langai? 
Patikimi langai pagerins Jūsų namų saugumą ir tuo pačiu jūsų gyvenimo kokybę. Renkantis...

Kaip pakeisti ir atrestauruoti namų fasadą? 
Renkantis išorės sienų apdailos medžiagą dažniausiai svarstomi du variantai: tinkuoti arba montuoti klinkerio...

Anekdotas


Naujovė KK Facebook
Reklama

Politika   Bylos, sukrėtusios Lietuvą
EP narys A. Kubilius: „Nestabilumas Rytų Partnerystės regione tampa nauju jo bruožu“ (11)
Europos Parlamento narys, Euronest Parlamentinės Asamblėjos (PA) pirmininkas Andrius Kubilius,...
Valdžios sektoriaus balansas 2020 metais: 3,5 mlrd. eurų deficitas (1)
Išankstiniais duomenimis, 2020 metų Lietuvos valdžios sektoriaus deficitas sudarė 3,5...
Prezidentas kviečia šalinti kliūtis didelės rizikos grupių skiepijimui (4)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, antradienį nuotoliniu būdu susitikęs su...
 
LAT pritarė apeliacinės instancijos teismo išvadoms dėl Vilniaus universiteto pareigos atlyginti neturtinę ir turtinę žalą Norvegijos kalnuose žuvusios studentės tėvams (8)
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas atmetė Vilniaus universiteto kasacinį skundą ir paliko...
Nepramušamas VU „betonas“ – aukšti teisėjai ir prokurorai? (6)
Giedrė Gorienė „Ir mažas akmenukas didelį vežimą išverčia“, – sako...
Kada naikinsime nereikalingus teismus? (9)
Giedrė Gorienė Kada naikinsime aukštesnės instancijos teismus? Kam jie apskritai...
 

Teisėsauga   Verslas, ekonomika
Tikslinamos asmens sulaikymo sąlygos – aiškesni pagrindai ir procedūros (2)
Geriau įgyvendinti asmens teisę apginti savo laisvę, aiškiau reglamentuoti laikinojo...
Prezidentas paskyrė Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininką (5)
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, Teismų įstatymu ir...
Lietuvos advokatūra apie šios dienos sulaikymus: Lietuvoje įsivyrauja „sulaikymo prezumpcija“ (3)
Lietuvos advokatūra, reaguodama į žinomų mūsų šalies asociacijų ir asmenų...
 
Lietuva sustabdė tarptautinių kompanijų iš Rusijos perkėlimą
Ekonomikos ir inovacijų ministerija sustabdė naujų tarpininkavimo raštų išdavimą į...
„Luminor“ bankas išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją
„Luminor“ bankas sėkmingai išplatino 300 mln. EUR vertės obligacijų emisiją....
Medicinos bankui – įspėjimas, bauda ir įpareigojimas
Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį UAB Medicinos...
Krašto apsauga   Užsienis
Krašto apsaugos viceministras M. Abukevičius: „Kibernetinis saugumas – visų atsakomybė“
Efektyviai užtikrinti ypatingos svarbos informacinių išteklių valdytojų kibernetinį saugumą, stiprinti...
Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“
Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji penkių...
R. Karoblis naujuoju kariuomenės vadu siūlo Sausumos pajėgų vadą gen. mjr. V. Rupšį (1)
Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis naujuoju Lietuvos kariuomenės vadu Prezidentui...
 
Pretendentė į EK pirmininkes sulaukė europarlamentarų reakcijos (1)
Pretendentė į Europos Komisijos (EK) pirmininkės postą Ursula von der...
V.Zelenskis „nokautavo“ P.Porošenką (8)
    Pomaidaninio Ukrainos prezidento Petro Porošenko „puota karo metu“...
Dėl Skripalių apnuodijimo S.Lavrovas pirštu dūrė į NATO: „Tai ne „Novyčiok“, o BZ“ (28)
Rusijos URM ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Cheminio ginklo draudimo...
Sportas   Laiškai
“PingPongiuko”akademija kviečia (1)
Oficialus klubo Facebook puslapis>>>...
Cristiano Ronaldo sezoną temdo priekabiavimo skandalas (1)
Cristiano Ronaldo – vienas geriausių planetos futbolininkų. Apie šį portugalą...
Lietuvos rinktinės laukia kroatų išbandymas (1)
  Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė tęsia kovą dėl galimybės...
 
Kam tarnauja Šaulių sąjunga (11)
Kaip manote ar visi Šaulių sąjungoje pritaria jūsų sąjungos nariui...
Geradarei savanoriai pačiai prireikė pagalbos (1)
Nuo nelaimės nėra apsaugotas niekas. Likimas skaudžiai skriaudžia ir tuos,...
Mulkinanti apklausa “Mes europiečiai”” (3)
Šiuo metu – 2019.05.11, 17:30, – portale lrytas.lt  vykdoma apklausa,...
Karštas Komentaras